• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Adayı genç kendisi 71’lik ERHAN GÜLENÇ Adayı genç kendisi 71’lik erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 09.01.2018, 00:00

CHP İzmir İl Başkanlığı'nın, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun çiftliği olduğu bir kez daha görüldü. 2015 yılındaki il kongresinde bir dönem Genel Başkan Yardımcılığı bile yapmış arkadaşı Alaattin Yüksel'i İl Başkanı yaptıran Kocaoğlu, şimdi de 41 yaşındaki Deniz Yücel'i seçtirdi. Biz kongre öncesi bu köşeden eğer "Kocaoğlu'nun dayattığı aday seçilirse CHP İl Başkanlığı'nın tabelası Aziz Kocaoğlu'nun çiftliği' olarak değiştirilse yeridir" şeklinde bir öneri getirmiştik. Bu öneri hala geçerliliğini koruyor.
İl Başkanlığı seçimine bu kadar asılması ve var gücüyle çalışması Kocaoğlu'nun 2019'da yeniden aday olmak istediğinin en büyük kanıtıdır. Her ne kadar arada sırada "Belki aday olmam" diye mesaj verse de Kocaoğlu, adaylığını bu il kongresiyle resmen ilan etti. Amaçladığı gibi 2019'da yeniden adaylığını destekleyecek bir il yönetimi oluşturmuştur.

GENÇLİĞİ ÖN PLANDA

Kocaoğlu'nun işaretiyle aday olan Deniz Yücel'le ilgili en çok ön plana çıkan unsurlardan biri "gençliği" oldu.
Kocaoğlu Yücel'i delegelere önerirken bu özelliğine dikkat çekti. Dün sabah kongre sonucu belli olduğunda Yücel'i yanına alıp açıklama yapan Kocaoğlu, yine Yücel'in gençliğine vurgu yaptı. "Grupların, ekiplerin, partimizi bayağı yıprattığı bir süreçte genç bir kadronun, partiden yana olan bir kadronun bizi 2019 seçimlerine götüreceğine ve başarılı çıkacağına inandım" dedi.
Tabi ki, siyasette gençlere daha çok yer açılmalı, gençler daha üst seviyelerde görev alabilmeli. Bu yüzden Anayasa değişikliğiyle seçilme yaşı 18'e düşürüldü.
Bu teşvik edilmesi gereken bir konu ama Kocaoğlu, bu konuda samimi değil. Eğer, gerçekten samimiyse bunu 2019 gösterir.
Çünkü, Kocaoğlu 2019'da 71 yaşında olacak.
Şimdi 41 yaşındaki bir ismi İl Başkanı yaptırdığı için övünen Kocaoğlu, o zaman hangi gerekçeyle 71 yaşında aday olacak?
Eğer samimiyse o zaman da yerini bir genç adaya bırakmayı bilmesi gerekiyor.
Türkiye'yi böyle mi yöneteceksiniz?
CHP lideri Kemal Kılıçaroğlu, 2014'te "Türkiye'yi de İzmir gibi yöneteceğiz" demişti. Belediyecilik anlamında kenti nasıl yönettikleri ortada olduğu için buna herkes gülüp geçmişti. Önceki gün CHP İl Kongresi'nde yaşanan kavgayı görünce aklıma yine Kılıçdaroğlu'nun bu sözü geldi. Zaten, CHP yaptığı negatif muhalefetle ülkeyi gerip kutuplaştırıyor. Eğer CHP hasbelkader iktidara gelirse Türkiye'yi kavgasız kongre yapamadığı İzmir gibi yönetecekse vay memleketin haline...

CHP'NİN BOKSÖRÜ

CHP İzmir İl Kongresi'ne damga vuran isimlerden biri de Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger oldu. Aksünger ile kongrede pankart açmak isteyen kişi arasında arbede çıktı. Aksünger'in bu kişiye yumruk attığı görüldü. Bu Aksünger'in ilk vukuatı değil.
Kendisi, 2014 yılında da Meclis bahçesinde CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'la kavga etmişti. Aksünger, Sapan'ı da yumruklamıştı. Gençliğinde profesyonel futbol oynayan Aksünger, bu olaylarla profesyonel boks da yapabileceğini gösterdi. O yüzden, futbolculuk kariyerini belirttiği CV'sine "gerektiğinde profesyonel boks da yapabilirim" ifadesini eklerse itiraz eden olmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN