• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C
Türkiye dik durdu, vize yasağı kalktı ERHAN GÜLENÇ Türkiye dik durdu, vize yasağı kalktı erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 29.12.2017, 00:00

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde artık sağduyulu davranma zamanı gelmişti. Bu konuda adım atması gereken de ilişkileri geren, PKK/ YPG'ye silah verip FETÖ elebaşını besleyen ABD'ydi. Nitekim, ABD daha önce İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un Türkiye tarafından gözaltına alınmasının ardından uygulamaya koyduğu vize yasağını kaldırdı. Türkiye, bu süreçte dik durdu ve ABD'nin yaptırımına aynı şekilde karşılık verdi.
Aradan geçen süreçte Kudüs krizi yaşandı.
ABD, Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını ilan etti. Bu karara dünyada en sert tepkiyi gösteren ülke Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleriyle İstanbul'da toplanan İslam ülkeleri, Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak ilan etti.
Ardından yine Türkiye'nin girişimleriyle Birleşmiş Milletler'de ABD'nin bu tepki çeken kararına karşı dünya ülkeleri birleşti.
ABD'yi destekleyen sadece adı sanı duyulmamış birkaç ada ülkesi oldu.

DÜNYANIN SESİ

Herkes bu süreçten sonra ABD'nin Türkiye'ye yönelik politikalarında daha da sertleşme bekliyordu. Ancak, böyle olmadı. Türkiye'nin dik duruşunu ve savunduğu doğrulardan geri adım atmayacağını gösteren kararlılığı etkisini gösterdi.
ABD, sürdürülemez bir karar olan vize yasağını kaldırdı.
Bu iki ülke ilişkileri açısından önemli bir adım. Ancak ilişkilerin daha da iyileşmesi için Washington'ın PKK/PYD'ye silah sevkiyatını durdurup verdiği silahları toplaması, ayrıca FETÖ elebaşını iade etmesi gerekiyor.
Fakat şurası da kesin ki, bu adımlar atılsa bile Türkiye-ABD ilişkileri artık asla eskisi gibi olamaz. Çünkü değişen Türkiye, artık mazlumları ezen küresel düzene karşı dünyannın yükselen sesi haline geldi. ABD, bundan sonra Türkiye'ye karşı hangi adımı atarsa atsın dünyada haksız bir uygulamaya imza attığında ilk sesini çıkaran yine Türkiye olacaktır.

CHP'Lİ BAŞKANLAR HAYDİ PAMUK ELLER CEBE

Milyonlarca çalışanın gözü bugün açıklanacak yeni asgari ücrette.
Başbakan Binali Yıldırım daha önce "Hükümetimiz, yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir ve onların mağdur olmaması için her türlü tedbiri almıştır. Bu sefer de aynı şekilde makul olan, ülkenin şartlarını da dikkate alarak en uygun şekilde sonuçlandırılacaktır" dedi.. Buna göre asgari ücretin en az enflasyon oranında artırılması bekleniyor.
Bu durumda yeni asgari ücretin 1600 civarında bir seviyeye çıkacağı hesaplanıyor.
Bu süreçte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yine bol keseden konuştu.
"Asgari ücret 2 bin lira olsun" dedi.
Kılıçdaroğlu'nun bu açıklaması üzerine bu köşeden daha önce CHP'li belediyelere çağrıda bulunmuş, "Önce kendi yönettiğiniz belediyelerde çalışanlara en düşük 2 bin lira maaş verin. Ondan sonra konuşun" demiştik. Aradan geçen süreçte hiçbir CHP'li belediyeden bu yönde bir adım görmedik.
Eğer, CHP'li belediyeler taban ücreti 2 bin lira seviyesine çekmezse Kılıçdaroğlu'nun zaten kalmayan inandırıcılığı iyice yerle bir olur. Benden söylemesi...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN