ERKİN USMAN TÜM YAZARLAR
Sosyal Market kış döneminde de vatandaşların yanında
1.10.2017 | Arşiv

Sosyal Market kış döneminde de vatandaşların yanında

erkin.usman@yeniasir.com.tr

Selçuk Belediyesi'nin vatandaşa uzanan yardım eli olan Sosyal Market kış dönemine hazır. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar Sosyal Market'ten yakacak odun ve kıyafet ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Sosyal Market aracılığıyla geçtiğimiz Nisan - Eylül ayları arasında 1933 ihtiyaç sahibi vatandaşa 9083 parça kıyafet dağıtıldı.
Vatandaşların bağışlarıyla toplanan mont, bot, çizme, kazak gibi kışlık giysiler 2 Ekim Pazartesi gününden itibaren her ihtiyaç sahibi vatandaşa bir ay içerisinde en fazla 10 parça olmak üzere dağıtılacak.
Sosyal Market ayrıca kış aylarında yapılan yakacak yardımına da devam edecek.
Selçuk'un merkez mahallelerinde yapılacak yakacak yardımı için başvurular Sosyal Market'e 2 Ekim Pazartesi günü nüfus cüzdanı ile yapılacak. Giysi yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların da nüfus cüzdanı ile Sosyal Market'e başvurmaları gerekiyor.
Kıyafetlerin giyime hazır hale getirildiğini ve ihtiyaç sahipleriyle pazartesi gününden itibaren buluşturulacağını belirten Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Çırak, bağışta bulunan vatandaşlarımıza teşekkürlerini iletti.
Gelemeyene biz gidiyoruz Dayanışmanın ve yardımlaşma duygusunun Selçuk'ta üst düzeyde olduğunun mutluluk verici olduğunu vurgulayan Çırak, "yardımında bulunmak isteyip de ilgili müdürlüğümüze gidemeyen vatandaşlarımız 444 8 892 Selçuk Belediyesi Hizmet Masamızı veya 892 69 25 / 397 numaralı telefondan bizlere ulaşmaları yeterli olacaktır" diye konuştu.

KADIN MISIN? BAYAN MI?..

Çok uzun zamandır soruyorum kendime.
"Neden biz kadınlara nedene bayan deniyor.
Bay, kelimesinden türemiş olan bu kelime durduk yere mi girdi hayatımıza.
Yoksa biz kadın değil de, bayan mıyız artık?.." İlgi toplayan bir yazar olan Nejla Gülay devam ediyor:
"Başladım gözlemlemeye, dünü bugünü sorgulamaya...
Analarımızdan, atalarımızdan bugünlere getirdiğimiz kadınlık duygularıyla şimdilerin bayan anlayışlarını irdelemeye. ..Kadın olmayla derdi olan bizlere, bayan olmak mı daha çok uyuyordu acaba?.. Has kadınla,bayan olan kadınların halini düşündüğümde birçok detay gözüme çarptı.
Neler mi mesela?

***

Her şeyden önce...
Kadınların akıllı, bayanların zeki olduğunu gördüm.
Kadının mutlu etmeyi bildiğini, bayanın ise mutlu edilmek için beklediğini farkettim.
Kadının gönüllü hizmet ettiğini, oysaki bayannın gönlü edilirse hizmet ettiğinin farkına vardım.
Kadının konuşmayı bildiğini , bayanın ise laf yetiştirmeyi tercih ettiği dikkatimi çekti.
Kadının sevdiğini, bayanın ise sevilmeyi beklediğini anladım.
Kadının kurnaz olup duruma göre hareket ettiğini, bayanın isesevilmeyi beklediğini anladım.
Kadının kurnaz olup duruma göre hareket ettiğini, bayanın ise menfaatine göre davrandığını gördüm.
... Ve, sonunda dedim ki;
"Evet kadın ve bayan olmak aslında çok farklı şylermiş.
Peki ye siz... Siz hangisisiniz?
Kadın mı, yoksa bayan mı?"

HARİKA BİR İLAÇ

Kadının biri doktora gitmişti.
Ama kendi sağlığı için değil. Kocasının halinden endişe ediyordu. Hem de çok şahsi bir mesele yüzünden...
"Doktor Bey, kocam artık beni eskisi kadar sevmiyor" dedi ve ekledi:
"Yani daha doğrusu... Bilmem ki nasıl söyleyeyim? Yani sevgisini daha ender izhar ediyor...
Acaba kendisine bir kuvvet şurubu falan?.." Eski bir aile dostu olan doktor "Peki..." dedi. Ve kadın elinde reçete gitti.
Bir süre sonra doktor kadına başka bir yerde rastladı.
"Nasıl hanımefendi? Verdiğim haplar işe yaradı mı?" diye sordu.
"Hem de nasıl?" diye cevap verdi kadın. "Hem de o kadar iyi geldi ki, kocam tedaviyi yarıda kesmek zorunda kaldı." "Sahi mi?" "Öyle doktor bey... Mesela bir gün yemek yiyorduk. Birden bana aşkını ispat etmekten kendini alamadı... Hem de orada masanın altında." "İyi ya hanımefendi, siz de bunu istemiyor muydunuz?" "Evet doktor bey, ama lokantada değil herhalde!.." (Mestan Şakrak)

kalan karakter 1000

adnan sevgili adnan sevgili

sevgili erkin bey sizi ve yazılarınızı çok severek okuyoruz.sayfanızda bulunan bir yazı ve yazar dikkatimizi çekti.nejla gülay hanım efendi ne kadar da güzel değinmiş konuya.aslında günlük hayatta hep karşılaştığımız ancak dikkat etmediğimiz böyle bir konuyu ne kadar da içten ve farklı yerlerden yakalamış yazarımızın kalemine sağlık merakla takip edeceğim.sizede ayrıca teşekkür ediyorum selamla ağbi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.10.2017 15:16
Murat uslu Murat uslu

Nejla HaNım; Çok güzelllllllll anlatmışsınız kaleminiz bir ömür daim OlsUN yazılarınızı bizle paylaşırsanız sevinirim..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.10.2017 14:39
Kenan ÖZBEK Kenan ÖZBEK

Kadınmı, bayanmı? Bu sorunun cevabını doğru söyleyecek kimse varmı? Aynı örf ve adetleri paylaşan bana göre 80 milyonluk ülkemde, tamda bu sayı kadar farklı yorum yapılır. Kaldı ki TDK bile net bir şey söylememiş. Hastanede kadın doğum bölümü yazıyor, ama bayan doğum bölümü yazmıyor. Hoş neden kadın doğum yazar bunuda anlamış değilim ya. Sanki erkek doğum bölümü de varmış gibi. Neyse Sayın Nejla GÜLAY bu konuyu çok güzel ve net bir şekilde yorumlamışsınız. Bu konu bundan daha güzel tarif edilemezdi. Teşekkürler Erkin USMAN Teşekkürler Nejla GÜLAY

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.10.2017 14:08
Ali Rıza ŞAHİN Ali Rıza ŞAHİN

Çok değerli abimiz Erkin Bey, yıllardır sizin yazılarınızı büyük bir ilgi ve merakla takip ediyoruz, şimdi farkettik ki; değerli Hocamız Sayın Nejla Gülay hanımefendi de sizin köşenizde yazılarını paylaşıyor. Uzun zamandır takip ettiğimiz bu köşe, bizim için çok daha keyifli hale geldi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.10.2017 13:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.