• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
‘Olmasa da olur’ sandıklarımız aslında ‘Olmazsa olmazlarımız’ FİLİZ İÇKE ÖNAL ‘Olmasa da olur’ sandıklarımız aslında ‘Olmazsa olmazlarımız’ filizicke@hotmail.com Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 18.08.2019, 00:00

Çocuk okul dışında da eğitim alacaksa, ailelerin önceliği genellikle yabancı dil oluyor. Kuşkusuz ki herhangi bir dilde, hatta birden fazla dilde yetkinlik çocuğu çok daha ilerilere taşıyacak bir unsur. Benim eleştirim, spor ya da müziğin eğitimdeki yerine yeterince önem verilmemesine. Bu iki alana burun kıvırılmasına, 'olmasa da olur' muamelesi yapılmasına.

SPORUN FAYDALARI
Oysa sporun herhangi bir dalı ile ilgilenen bir çocuk
● Kendini daha iyi ifade etmeyi öğreniyor.
● Özgüveni gelişiyor.
● Problem çözmeyi öğreniyor.
● Dikkat süresi, disiplin ve motivasyonu güçlendiği için ders başarısı da artıyor.
● Sporun gerektirdiği sağlıklı yaşam kültürünü öğrendiği için sigara ve uyuşturucudan daha iyi korunuyor.

HEM DİSİPLİN HEM NEŞE
Müzik de çocuğun kendini ifade etme yeteneğini geliştirip, estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitesini artırıyor. Müzikle birlikte bütün bir hayat başarısı için ihtiyaç duyacağı disiplin, çocuğa yavaş yavaş aşılanabiliyor. Müzik, akademik performansı da olumlu etkiliyor. Çocukların daha hızlı okuması, yazma, anlama ve düşünmede hızlanması, stres düzeyinin azaltılması yine müzikle başarılabiliyor. Herhangi bir müzik aletini çalıyor olmak ise beynin birden fazla bölgesini aynı anda çalıştırarak, çok yönlü ve yaratıcı düşünmenin önünü açıyor.

Velhasıl, olmasa da olur sandığımız müzik ve spor, hepimiz için eğlence aracı olmaktan çok çok daha fazlası. Hem spor ve müziğin fazladan vereceği neşe ve enerjiye ihtiyacımız olmadığını kim söyleyebilir ki?

Sizin cümleniz hangisi?
Büyüklerin ağzından çıkan bazı cümleler var ki, yıllar geçse de unutulmuyor. Ben annemin, "Yaptığın işi önce kendin beğeneceksin" cümlesini hiç unutmadım mesela...

Bu inançla, Deniz'e bazı değerleri verirken, kısa cümleler kurmaya ve bu cümleleri yeri geldiğince tekrarlamaya dikkat ediyorum.

Şimdiden iki cümlemiz oldu:
● Her şeyi hoş görürüm, saygısızlığı asla...
● Ne olursan ol, nankör olma...
Herkesin doğrusu da, cümlesi de kendine tabii.

Aşağıdaki ifadelere de sosyal medyada rastladım ve çok beğendiğim için paylaşmak istedim:
● Eğer kibarsan, insanlar seni kırabilir. Yine de kibar ol.
● Eğer mutluluğu bulursan, kıskanılabilirsin. Yine de mutlu ol.
● Bugün yaptığın iyilik unutulabilir. Yine de iyi ol.
● En iyisini yapsan da yeterli olmayabilir. Yine de elinden gelenin en iyisi ol.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN