• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
İzmir Esnafı Ahilik Haftası'na hazırlanıyor ZEKERİYA MUTLU İzmir Esnafı Ahilik Haftası'na hazırlanıyor zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 07.05.2015, 00:00
Her yıl coşkuyla kutlanan Ahilik Haftası, bu sene 11-17 Mayıs tarihleri arasında, Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi tarafından belirlenen program çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerle gerçekleştirilecektir. 13.08.2008 tarih, 26966 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 'Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği' doğrultusunda, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Gençlik Ticaret İl Müdürlüğü, Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği ve üniversite temsilcilerinden oluşan komite tarafından yapılan çalışmalarla hafta etkinlikleri belirlenmiştir.

AHİLİK NEDİR?
Sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle de, Ahilik felsefesinin ve Ahi Evran kurallarının topluma tanıtılması hedeflenmektedir.
Yalın anlamıyla Ahi 'Kardeşim' demektir.
Ahilik Felsefesi, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi ve eğitimi esas alan öğretileri içermektedir. Ahi Felsefesi, 13. yüzyıldan itibaren Anadolu'da toplumlara sosyal, sanat ve mesleki alanlarda yön vermiştir.
Ahilik kaliteli üretmek, doğru tartmak, tüketiciye saygı demektir.
Ahilik, dayanışma, siftah yaptıktan sonra müşterisini komşusuna yönlendirmek demektir.
Ahilik, yardımlaşma, orta sandıkları marifetiyle ihtiyaç sahiplerine destek olmak demektir.
Özetle Ahilik, içinde bulunduğumuz çağın şartlarında unuttuğumuz, ama sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerleri bize hatırlatan bir esnaf geleneğimizdir.

DEVLET BÜYÜKLERİ
Bir deri ustası olan pirimiz Ahi Evran'ın kurduğu Ahi Teşkilatı, Anadolu Selçukluları'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na geçiş sürecinde son derece önemli bir rol oynamış, ahlaki ve mesleki yönleriyle toplumun ekonomik yapısını hazırlamış, devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir.
Bugünkü sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının temelini oluşturan ahi örgütleri, Selçukluların ve Osmanlıların devlet teşkilatlanmalarına da örnek oluşturmuş, içinden pek çok ülke yöneticisi çıkarmıştır. Örneğin, Orhan Bey ve oğlu 1. Murat da Ahi Ocağı'ndan yetişmişlerdir.
Ahi teşkilatları içinde bulundukları toplumların sosyal ve kültürel gelişimlerine önemli katkılarda bulunmuşlardır.

AHİ ÖĞRETİLERİ
İzmir Esnaf Teşkilatı ve komite üyesi kurum ve kuruluşlar, önümüzdeki hafta düzenlenecek etkinliklerle zengin bir kültür değerimiz olan Ahilik kurallarını, öğretilerini kamuoyuna tanıtmak, topluma, özellikle yeni nesile Ahi Evran ilkelerini benimsetmek hedefini gütmektedir.
Etkinliklerimize tüm İzmirliler davetlidir. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Türk insanına öz kimliğini ve kültürünü anlatmayı, hatırlatmayı bir görev olarak kabul etmektedir.

28. Ahilik Haftası Kutlama Programı
1. GÜN (11 MAYIS 2015 PAZARTESİ)
11.00 Çelenk koyma ve açılış konuşmaları
İlin Ahisine özel kıyafetlerinin giydirilmesi
(Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği'ndeki Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Oda Başkanları, İESOB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile İzmir Bornova Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin ve İlin Ahisi'nin katılımı ile)
Yer : Cumhuriyet Meydanı
12.00 İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği'ne makam ziyaretleri.
14.30: Şed Kuşatma Töreni
Kaybolmaya yüz tutmuş meslek stantlarının ziyareti, Ahi pilavı ve helvası ikramı, Çarşı esnafı ziyareti, Ahilik nasihatı kartı, ahilik el broşürü vb. dağıtımı.
Yer : Narlıdere Demokrasi Meydanı
16.00: Narlıdere Belediye Başkanı Ziyareti
16.30: Narlıdere Kaymakamı Ziyareti
2. GÜN (13 MAYIS 2015 ÇARŞAMBA)
09.00: Torbalı Belediye Başkanı Ziyareti
09.30: Torbalı Kaymakamı Ziyareti
10.00: Esnaf sanatkarlarla sabah kahvaltısı
Yer: Torbalı Sanayi Sitesi
(Torbalı Belediye Başkanı, Kaymakamı, Oda Başkanları ve Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğindeki Kurum ve Kuruluş Temsilcilerinin katılımı ile)
11.00: Torbalı Çarşı esnafı ziyareti,
Yer: Kazım Dirik Caddesi
(Ahilik nasihatı kartı, ahilik el broşürü vb. dağıtımı.)
12.00: Şed Kuşatma Töreni- Protokol konuşmaları
Yer: Kapalı Pazaryeri (Belediye yanı)
13.00: Ahi Pilavı ve Ahi Helvası İkramı
3. GÜN (15 MAYIS 2015 CUMA)
09.00: Seferihisar Belediye Başkanı ziyareti
09.30: Seferihisar Kaymakamı ziyareti
10.00: Esnaf sanatkarlarla kahvaltı
Yer: Seferihisar Sanayi Sitesi
(Seferihisar Kaymakamı, Belediye Başkanı, Oda Başkanları ve Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğindeki Kurum ve Kuruluş Temsilcileri katılımı ile)
10.45: Seferihisar Çarşı esnafı ziyareti
Yer: Atatürk Caddesi (Şehitler Çeşmesi)
(Ahilik nasihatı kartı, ahilik el broşürü vb. dağıtımı)
11.30: Şed Kuşatma Töreni -Protokol Konuşmaları
Yer: Belediye Kültür Merkezi (Kapalı Pazaryeri yanı)
12.15: Ahi Pilavı ve Ahi Helvası ikramı
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN