ZEKERİYA MUTLU TÜM YAZARLAR
1 Mart’tan itibaren emekli maaşlarından SGDP kesintisi yapılmayacak
11.2.2016 | Arşiv

1 Mart’tan itibaren emekli maaşlarından SGDP kesintisi yapılmayacak

zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr

Geçen haftaki yazımızda TBMM'de görüşülerek kabul edilen Torba Kanunu Tasarısı'nın getirdiği vergi desteklerini konu etmiştik. Bugün de yine Torba Yasa kapsamında kabul edilen ve dünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 'Emekli maaşlarında SGDP Kesintisi'nin kaldırılması' konusunu işlemek ve üyelerimizi bilgilendirmek istiyorum.

Bilindiği gibi, emekli esnaf sanatkarımız faaliyetini sürdürdüğü takdirde, emekli maaşından yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılmaktaydı.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği uzun süredir her platformda bu uygulamadaki adaletsizliğe dikkat çekerek, üreten, yatırım yapan, istihdam yaratan ve ekonomiye önemli katkılar sağlayan esnaf sanatkarlarımızın adeta cezalandırıldığını ifade etmekteydi.

İESOB'NİN ÇABALARI

İESOB, yüksek işsizliğin toplumun her kesimini huzursuz ettiği, istikrarlı büyüme için girişimciliğin desteklenmesi gerektiği bir dönemde emekli maaşlarından yapılan SGDP kesintilerinin anlamlı olmadığını yılmadan dile getirmiştir.

İESOB ayrıca konunun toplumsal adaleti zedeleyen tarafına da dikkatleri çekmiştir.

Gerçekten de üyelerimiz, işçi statüsünde çalışarak emekli olan kesimlerle kıyaslandığında, emekli olurken istenen gün sayısı ve emekli maaşlarının tutarları konusunda zaten önemli haksızlıklar yaşamaktadırlar. Dolayısıyla, emekli maaşları düşük seviyelerde olan üyelerimiz geçinemedikleri için çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

İzmir Birliği bu düşüncelerini başta genel seçimler öncesi İESOB'yi ziyaret eden tüm siyasi parti adayları başta olmak üzere, İzmir'de ve Ankara'da konuyla ilgili her platformda ısrarla dile getirmiştir.

1 MART'TAN İTİBAREN

Gelinen noktada Hükümetimiz önce 5 puan indirim yaparak SGDP kesintisini yüzde 10'a çekmiş, yeni süreçte de tamamen kaldırmıştır.

10.02.2016 tarihli (dünkü) Resmi Gazete'de, 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun başlığı altında yayınlanan 31. Madde'ye göre, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren, mesleki faaliyetini sürdüren emekli esnaf sanatkarlarımızın maaşlarından SGDP kesintisi yapılmayacaktır.

EKONOMİYE KATKI


Esnaf sanatkarları rahatlatan ve önemli bir haksızlığı ortadan kaldıran bu karar teşkilatlarımız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.

Bu uygulamanın kaldırılmasını sağlayan başta hükümet üyeleri olmak üzere, Meclis'te ve komisyonlarda çaba sarf eden TBMM'nin tüm değerli üyelerine ve emeği geçen herkese esnaf sanatkar teşkilatı adına teşekkür etmek görevimizdir.

SGDP kesintisinin kaldırılması hem geçim zorluğu çeken üyelerimizi rahatlatacak, hem de üretimyatırım- istihdam zincirinde ekonomiye daha fazla katkı verilmesinin önünü açacaktır.

kalan karakter 1000

nebahat nebahat

2001 den beri şirket ortağıyım ve sgdp ödememişim.ne yapacağım.af varmıdır?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.07.2017 01:19
Sevim Sevim

Yıl 2017 SGK çalışan emeklilerin hala kesinti yapıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.07.2017 19:01
sadi yüksel sadi yüksel

19.03.2016 tarihi itibariyle sistemde hala kesinti gözüküyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.03.2016 01:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.