;
ZEKERİYA MUTLU TÜM YAZARLAR
KOSGEB desteklerinde esnafa öncelik verilecek
16.2.2017 | Arşiv

KOSGEB desteklerinde esnafa öncelik verilecek

zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr

Bilindiği gibi 2016 yılının son günlerinde, KOSGEB aracılığı ile 50 bin liraya kadar faizsiz verilen kredilere yoğun talep gelmişti. Bunun üzerine açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, 15 bin işletmenin yararlanabileceği desteğe 250 bin başvuru yapıldığını hatırlatarak koşulları sağlayan herkese söz konusu kredinin verilmesi için çalışmalar yapıldığını belirtmişti.
Gelinen noktada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile KOSGEB Başkanı Recep Biçer ortak açıklama yaparak, faizsiz kredi desteğinin yeniden başlatıldığına dikkat çekmişlerdir.

ESNAFA ÖNCELİK

Burada kesimimiz için önemli olan nokta, esnaf sanatkarlarımızın destekten daha fazla yararlanabilmelerinin önünün açılmış olmasıdır.
Faizsiz kredi desteğinden yararlanma koşulları KOSGEB'in resmi web sitesinde duyurulmuştur.
Buna göre;

İşletme başına sağlanacak faizsiz kredinin üst limiti 50 bin lira, bir yılı geri ödemesiz olacaktır. İlk yıldan sonra kredi üçer aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay (3 yıl) vadeli ödenebilecektir.

Teminat ve kefalet sıkıntısı çeken işletmelerin sıkıntılarının giderilmesi için Kredi Garanti Fonu A.Ş. ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'yle protokol yapılacaktır. Bu sayede bankaların teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapması hedeflenmektedir. Ayrıca bu şekilde önceden başvuru yapamayan mikro işletmelerin yeni başvuru için önleri de açılmış olacaktır.

2016 yılında destekten yararlanan işletmeler hariç, başvurusu bulunan ve gerekli şartları taşıyan tüm işletmeler programdan faydalanabileceklerdir. Önceden müracaat eden işletmelerin tekrar başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Kredi desteğine başvuru için KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olma şartı aranmayacaktır.
Ancak veri tabanına kayıtlı olmayan işletmelerin desteğe hak kazanmaları halinde, kredi kullanımından önce KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmaları ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmaları gerekecektir.

İşletmeler çalışan sayısı ve net satış hasılatı daha az olandan başlayarak sıralanacaklardır.
Yıllık net satış hasılatı 1 Milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısına sahip mikro işletmeler destekten öncelikli yararlandırılacaktır. Ancak bu işletmelerin KOSGEB desteklerinden yasaklı olmamalarına dikkat edilecektir.

2015 yılındaki Bakanlar Kurulu Kararı ile kullandırılan 30 bin lira faizsiz krediden yararlanan esnaf sanatkarlar, KOSGEB'in Sıfır Faizli İşletme Kredisi Desteği'nden yararlanamayacaklardır.

Başvurular 10-20 Şubat 2017 tarihleri arasında, sifirfaiz2017. kosgeb.gov.tr internet adresinden yapılabilecektir.

27 Şubat 2017 tarihinden itibaren kredi faiz desteğine hak kazanan işletmelere SMS ve bilgilendirme e-postası gönderilecektir.
Bu aşamadan sonra hak kazanan işletmeler anlaşmalı bankalara başvurabileceklerdir.

Başvuruyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler, www.kosgeb.gov.tr web sitesindeki "2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Başvuru Tanıtım Filmi" ni izleyebileceklerdir.