• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Hükümete teşekkür ediyoruz ZEKERİYA MUTLU Hükümete teşekkür ediyoruz zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 03.05.2018, 00:00

İzmir Esnaf Teşkilatı, önceki gün Başbakan Binali Yıldırım'ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamaları büyük bir memnuniyetle karşılamıştır. Başbakanımızın ana hatlarıyla yaptığı açıklamalardan edindiğimiz ilk bilgilere göre esnaf sanatkarları ve toplumun bir çok kesimini rahatlatacak bir paket hazırlanmış, kanun tasarısı olarak TBMM Başkanlığına sunulmuştur.
Toplumda 7'den 77'ye herkesi ilgilendiren ve sevindiren destekler paketi kanaatimizce ekonominin önünü açacak mahiyete sahiptir. Sadece esnaf sanatkarlarımıza değil, toplumun önemli kesimine can suyu olacak, ekonomik ivmeyi artıracak ve sosyal barışa da katkı koyacaktır.

KABUS SONA ERDİ

Açıklanan bilgiler ışığında paketin esnaf sanatkarlarımızı yakından ilgilendiren maddeleri de içerdiği görülmektedir. Bu çerçevede İzmir Birliği'nin uzun süredir her platformda dile getirdiği borçlu Bağ-Kur'lunun sağlık hizmeti alamama sorunu da çözüme kavuşturulacaktır.
Bilindiği gibi, SGK'ya 60 günden fazla prim borcu bulunan üyelerimiz ve aileleri sağlık hizmeti alamıyorlardı. Bu durum büyük haksızlık yaratmaktaydı. Çünkü üyelerimiz sağlık kalemi de dahil olan borçlarını zamanında olmasa bile sonuçta faiziyle zaten ödemekteydiler. Ayrıca prim borcu olan diğer sigortalıların yararlandığı bu haktan Bağ-Kur sigortalılarının faydalanamaması da toplumsal adaleti zedeliyordu.
Bu sıkıntıyı teşkilatımızın seçim döneminde genel kurullarına katıldığım 129 odanın kongresinde dile getirmiştim.
İzmir Birliği olarak bu konunun önemle üzerinde duruyor ve tüm mercilerle gerçekleştirdiğimiz diyaloglarda, görüşmelerde haksızlık yaratan bu uygulamanın düzeltilmesini talep ediyorduk.
Hükümetimiz daha önceden taleplerimize duyarlılık göstererek, geçici olarak bu durumdaki üyelerimizin sağlık hizmeti almasını sağlamıştı. Ancak bizim her platformda dile getirdiğimiz düşüncemiz bu durumun kalıcı olmasıydı. TBMM'ye sunulan kanun tasarısı bu arzumuzu karşılamaktadır.
Emeği geçenlere esnaf teşkilatı olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

REEL SEKTÖRE DESTEK

Paket reel sektörü canlandıracak, üretim ve yatırımların ritmini artıracak maddeler de içermektedir. Örneğin; -Esnaf sanatkarların önemli maliyet kalemlerinin başında gelen vergi ve prim borçları hakkında düşünülen düzenlemeler camiamıza soluk aldıracaktır.
Bu desteğin ekonomiye dönüşü de olumlu olacaktır. Çünkü borç yükünü hafifleten esnaf sanatkarlar ve reel sektör üyeleri gözünü yeni yatırımlara çevirecek, yeni istihdam olanakları yaratacaklardır.
-18-29 yaş arasında iş kuran gençlere 3 yıl boyunca 75 bin liraya kadar olan gelirleri için vergi muafiyeti sağlanacak, bir yıl boyunca Bağ-Kur primlerini devlet ödeyecektir. Bu maddenin genç girişimcileri cesaretlendirecek önemli bir teşvik olacağına inanıyoruz.

SOSYAL BARIŞA KATKI

Müjdeler paketi sosyal barışın sağlanmasına da katkı koyacaktır. 31 Mart 2018 tarihi öncesi borçları kapsayacak olan düzenleme sadece vergi ve prim borçlarının değil, belediyeler, il özel idareleri ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların da tekrardan yapılandırılmasını sağlayacaktır.
Yani vatandaşın devlet kurumlarıyla arasında olan anlaşmazlıklar çözüme kavuşturulacak, devletin de tahsilatları artacaktır. Bu toplumsal konsensüs için son derece olumlu bir adım olacaktır.
Aynı şekilde emeklilere ve 65 yaş üstü olup da sağlık durumu ile geliri iyi olmayan büyüklerimize tanınan imkanlar da sosyal huzuru destekleyecektir.
Netice itibarıyla işçisinden emeklisine, memurundan köylüsüne vatandaşların yüzünü güldürecek uygulamalar sonuçta piyasalara da moral kazandıracak, insanların alım gücünü artıracak, bu durum da doğrudan halka mal ve hizmet sunan üyelerimize olumlu yansıyacaktır. Özellikle emeklilere verilecek bayram ikramiyeleri piyasalara can katacak, esnaf sanatkarların bayram öncesi iş potansiyellerini artıracaktır.
Meclise sevk edilen paket tüm camiamızı sevindirmiştir. Bu vesile ile, Başbakanımız Binali Yıldırım'ın şahsında ekonominin önünü açacağına inandığımız tedbirlerin hayata geçirilmesine emek veren ve verecek olan herkese teşkilatımız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN