• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
KOSGEB veri tabanına kayıt olmak artık daha kolay ZEKERİYA MUTLU KOSGEB veri tabanına kayıt olmak artık daha kolay zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 11.10.2018, 00:00

Esnaf sanatkarlarımızın KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) desteklerinden yararlanma konusunda yaşadığı sıkıntıların başında, Veri Tabanı'na kayıtta karşılaştığı bürokratik zorluklar geliyordu. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayan üyelerimiz de kurumun imkanlarından yararlanamıyorlardı.
Gelinen noktada KOSGEB Veri Tabanına Kayıt olma konusunda kolaylıklar sağlanmıştır. Yaşanan sorunları dikkate alan KOSGEB yetkilileri, yaptıkları güncelleme ile, KOSGEB'e kayıt olma işlemini çok daha hızlı ve kolay hale getirecek şekilde revize etmişlerdir. Buna göre artık veri tabanına kayıt için farklı evrakların hazırlanıp elden teslimi yerine, internet ortamında kolayca online kayıt yaptırılabilecektir.

ÇAĞIN GEREĞİ

Daha önce KOSGEB'e kayıt işlemleri internet üzerinden yapıldıktan sonra, KOBİ Bilgi Dokümanı ve KOBİ Beyannamesi'nin çıktısı alınarak kişi tarafından imzalanıyordu. Daha sonra bu belgeler ayrıca sicil gazetesi ve imza sirküsü ile birlikte ilgili müdürlüğe elden teslim ediliyordu.
Gereken evrakların hazırlanması ise hem zaman kaybına neden oluyor hem de ayrı bir maliyet getiriyordu.
Yeni uygulamayla (KOBİ Bilgi Sistemi yazılımı ile), KOSGEB'e kayıt olmak için KOBİ Bilgi Beyannamesi'nin uzman onayına gerek kalmaksızın otomatik olarak evrak kaydına alınması sağlandı.
Yani artık esnaf sanatkarlarımız, internetten KOSGEB'in web sayfasına girerek yapacağı işlemlerle veri tabanına online kayıt yaptırabileceklerdir. Online kayıt yeterli olacak, veri tabanına kayıt için başka işlemler yaptırmalarına gerek kalmayacaktır.
Üyelerimiz işyerlerinde bilfiil çalıştıklarından, esnaf sanatkarlar için zaman kaybı, aynı zamanda işyerini aksatma yani iş ve gelir kaybı anlamına gelmektedir.
Dolayısıyla KOSGEB'in kolaylaştırılan uygulaması sayesinde artık üyelerimizin bürokratik işlemler için zaman ve iş kaybına uğramasının önüne geçilecektir.
KOSGEB'in çeşitli ve avantajlı desteklerinden yararlanabilmek için tüm esnaf sanatkarlarımızın tanınan kolaylıktan yararlanmaları, internet üzerinden kurumun veri tabanına kayıt yaptırmaları menfaatleri icabı olacaktır.

YAPILANDIRMADA SÜRE PAZARTESİ BİTİYOR

Bilindiği üzere, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların 1 Ekim'e kadar ödenmesi gereken ilk taksit ödeme süresi 15 Ekim'e kadar uzatılmıştı.
Buna göre pazartesi günü kamuya yönelik borçlarını yapılandıran üyelerimizin ilk taksitlerini ödeme süresi dolmaktadır. İlgili üyelerimizin yapılandırma hakkını kaybetmemeleri için süreyi geçirmeden ilk taksitlerini ödemeleri gerekmektedir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA