• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Cildimizin en iyi dostu retinol ÖZGE TEMEL Cildimizin en iyi dostu retinol ozge.temel@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 10.02.2018, 00:00
Her derde deva şeklinde kullanılan retinol hem anti-aging hem leke açıcı hem de sivilceleri baskılayıcı özelliğiyle dermokozmetik dünyasında kendisine şapka çıkarttırıyor

Bir güzellik uzmanı olarak, sabahları saat 08.00'da, işe gitmeden önce haftalık bazda sorulan bir numaralı soru ve bir sürü duygu emojisi ile "yaşlanmayı nasıl kesebilirim?"dir. Cevap basit: "Yapamazsın." Üzgünüm yaş almaya devam ediyoruz.
Ancak cildinizin şu anki cildinizden daha pürüzsüz olmasını daha az kırışmasını sağlayarak yaş almayı gözleyebilirsiniz.

DAHA DERİNE İŞLER

Ve... en etkili formüllerden biri retinoidler (retinol tüm A vitamini türevlerinin mucize adı). Sorun şu ki, tıp fakültesinde üç yıl kalmadıkça, retinoidler insanlara ve güzellik uzmanlarına çoğu kez mantıklı gelmiyor. Çünkü retinol cildi soyuyor ve insanlar genelde bundan hoşlanmıyor.
Fakat şöyle de bir gerçek var ki soyulma soğan zarı gibi olurken etki kalıcı oluyor. Tabi ki yaş almaya devam ediyoruz.
Fakat retinol sayesinde gençleşen cildinizle birlikte yaş almayı yavaşlatarak devam ediyoruz.
En temel özelliği cildinizin üst tabakasını soymasıdır! Ah, hayır. Demek istediğim, cildinizi deride tahriş etmesi ve kötü bir görüntü elde etmeniz asla değil. Retinol diğer ürünler gibi yüzeyde kalmaz derinin derin tabakalarına anında dalış yaparak hemen yeni hücre oluşmasını tetikler. Kolajen, dokuyu inanılmaz arttırır.

KOLLAJENİ ARTIRIR

Genç bir kişinin hücreleri ortalama 28 günde bir dönüyor, ancak 20'lerin sonlarında döngü yavaşlar ve hücrelerin yenilenmesi daha uzun sürer bunu tolere edemeyen deri kırışıklaşmaya başlar.
Ama korkmayın, "Retinollerin bilimsel olarak genç görünümlü cildin sorumlu olduğu kollajen üretimini arttırdığı ispatlanmıştır; bu nedenle bugün bir retinoid kullanmaya başlarsanız, retinoid olmayan nesillerle karşılaştırıldığında yaşlanma seviyesi daha yüksek ve daha üretken kalacaktır.
Kolajeni ve esnekliği çok çok arttıracaktır .

DOĞAL VE AKTİF

Retinol büyüme, üreme, görme ve de epitel dokunun devamlılığı açısından faydalı olan bir bileşendir. Retinol, sentetik ve doğal vitamin olan A vitamini türevlerinin bileşen adı retinoidlerdir. Biyolojik bakımından doğal ve aktif olan retinoik asit hayvansal formlarda yer alır. Sebzelerde görülenlere ise provitamin ve karoten adı verilir.
A vitamininin hareketli parçası olan retinoik asit yaşlanma karşıtı bir bileşendir. Kırışıklar, güneş ışınlarının kişinin cildine verdiği hasar ve cilt lekelerinin giderilmesinde retinoik asit sürülmesi tavsiye edilmektedir.

GÜNDE BİR KEZ

Retinoik asidin jel veya krem şeklinde olanları vardır.
Bunların kullanılması daha kolay olacağı için doktor tarafından da bu ürünler daha çok önerilir. Günde bir kere uygulanması kişiler için yeterli gelebiliyor. Özellikle retinoik asidi cildine uygulamak isteyen kişiler için en ideal vakit gece yatmadan öncedir. Gün boyu yorulan cilt kendini gece yenilediği için gece uygulanılan ilaç ve kremler cildin elastikiyetine fayda sağlıyor ve yaşlanmayı da ciddi anlamda geciktiriyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA