• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Binlerce işçi Soyer’i bekliyor ERHAN GÜLENÇ Binlerce işçi Soyer’i bekliyor erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 22.08.2019, 00:00
İZENERJİ şirketinde 5 bin işçiyle yapılan toplu sözleşme imza töreninde ‘Çav Bella’ şarkısını söyleyen Tunç Soyer, sadece yüzde 4 zam alan 4 bin 500 işçiye ise “Ağustos’ta destek” sözü vermişti. İşçiler, Ağustos ayının son haftasında gözlerini Soyer’e çevirdi

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZENERJİ şirketinde 5 bin 80 işçiyi kapsayan ve yüzde 40 zam ile yüksek oranda sosyal yardım artışı içeren toplu sözleşme imza töreninde işçilerle birlikte söylediği 'Çav Bella Marşı' ile gündeme geldi. Ancak, marş söylerken yaşanan 'o coşku' bugünlerde bir drama dönüştü.

NEDEN mi?
ANLATAYIM...

"MECLİS'TE" DEDİ AMA...
SOYER
, söz konusu törende Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile İZENERJİ şirketi kadrosuna alınan ancak bu toplu sözleşme dışında tutulan işçilere de 'destek' sözü verdi. Soyer, Yüksek Hakem Kurulu kararı gereği 6 aylık sadece yüzde 4 zam alan ve sayıları 4 bin 500'ü bulan işçilerle ilgili olarak "Ağustos ayında alacağımız Meclis kararı ile bu arkadaşlarımızın mağduriyetini gidereceğiz" diye konuştu. 3 bin 700'ü belediyenin çeşitli birimlerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan bu 4 bin 500 işçinin gözü, bu ay yapılan Meclis toplantısındaydı. İşçiler, Konak, Karabağlar ve Bornova Belediyeleri'nde kendileriyle aynı kapsamda yer alan işçilere yönelik hayata geçirilen çeşitli destek uygulamalarının Büyükşehir'de kendileri için de yapılacağı umuduna kapıldı.

KONAK BELEDİYESİ ÖRNEĞİ
ANCAK Soyer, 15 ve 16 Ağustos tarihlerinde yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarında konuyu gündeme getirmeyince, işçiler büyük hayal kırıklığı yaşadı. Soyer'in konuyu gündeme getirmemesi üzerine Tarihi Agora'da düzenlenen Meclis toplantısının sonunda söz alan AK Partili üye Fikret Mısırlı, Soyer'e bu sözünü hatırlattı. Mısırlı'nın ardından konuşan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, Belediye Meclisi'nin bu konuda elinin kolunun bağlı olduğunu, bu sorunla ilgili kanuni düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Kökkılınç'ın sözleri üzerine tekrar açıklama yapan Mısırlı, bu kapsamdaki işçilerle ilgili belediyelerin elinin kolunun bağlı olmadığını, istenildiği taktirde düzenleme yapılabileceğini kaydetti. Mısırlı, Konak Belediyesi'nin bu kapsamdaki işçilere 320 lira yol, 417 lira yemek yardımında bulunduğu örneğini verdi ve başka belediyelerde bu desteğin sağlandığını vurguladı.


Tunç Soyer, İZENERJİ'de 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmeleri sonunda 'Çav Bella' şarkısı eşliğinde coşmasıyla gündeme gelmişti.

MÜJDELİ KARAR ÇIKMADI
BUNUN üzerine konuşan Soyer de, "O arkadaşlarımıza şunu net olarak söyleyeyim: İZENERJİ kendi bütçesiyle olayı çözeceği için Meclis gündemine getirme ihtiyacı kalmadı. İZENERJİ, Konak Belediyesi'nin yaptığı gibi KHK mağduru arkadaşlara kendi bütçesinden çözüm üretiyor. Hiç tereddüt olmasın. Herhangi bir sıkıntı yok" diye konuştu. Bir kez daha ümitlenen 4 bin 500 işçi günlerdir İZENERJİ'den müjdeli haber beklemeye başladı. Ancak, dün bu yazıyı kaleme aldığım saate kadar 4 bin 500 işçiye herhangi bir müjdeli haber hala ulaşmamıştı. Yeni Asır'ı arayan işçiler, "Lütfen konuyu Yeni Asır olarak bir de siz gündeme getirin. Daha önce Yeni Asır'ın gündeme getirdiği sorunların çözüldüğüne çok şahit olduk. Siz yazarsanız bu sorunun da çözüleceğine inanıyoruz. Başkan Soyer'den sözünü tutmasını bekliyoruz. Birçok belediye bunu yapabiliyorsa İzmir Büyükşehir Belediyesi de yapabilir" dedi.

YÖNETİCİLERİ ARADIM
İŞÇİLERLE görüşmemizin ardından saat 17.30'da İZENERJİ Yönetim Kurulu Başkanı Ardahan Totuk'u aradım. Totuk, "Şu an bir şey diyemem. Bir gelişme olduğunda bildiririz" demekle yetindi. Totuk'un bu sözlerinin ardından işçilerin taleplerini, Başkan Soyer'e bir de buradan iletmek istiyorum... Umarız verilen sözler tutulur ve müjdeli haber bir an önce çıkar. Hep beraber bekliyoruz...

İŞÇİLERE "MECLİS'E GELİN" ÇAĞRISI
BU arada konuyu Meclis toplantısında gündeme getiren AK Partili Fikret Mısırlı'dan da yeni bir hamle geldi. Fikret Mısırlı, "Bir sonraki Meclis toplantımız 9 Eylül 2019 tarihinde olacak. Bu tarihe kadar sorun çözülmezse o günkü Meclis toplantımıza İZENERJİ'de çalışan tüm KHK kapsamındaki işçilerimiz adına önerge vereceğim. İZENERJİ'de çalışan tüm KHK kapsamındaki işçilerimiz de 9 Eylül'deki toplantımıza davetlidir" açıklamasında bulundu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA