• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Mahmut Dağı'na Ata'yı anma tırmanışı ERKİN USMAN Mahmut Dağı'na Ata'yı anma tırmanışı Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 07.11.2009, 00:00
Türkiye Dağcılık Federasyonu, "10 Kasım Ata'yı Anma Tırmanışını" İzmir'in en dik dağı olarak kabul edilen Kemalpaşa Mahmut Dağı'na gerçekleştirecek.
17 kulübü ve 5 bin üyesi ile Türkiye'nin en fazla dağcılık sporu yapan ili İzmir'de, pazar günü Kemalpaşa Yukarıkızılca köyünde bir araya gelecek olan Marla Ege, Doruk Dağcılık, Alpinizm, Karşıyaka Dağcılık, Bornova Belediyesi, KATHOD, 9 Eylül, Mülkiyeliler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Özgür Dağcılık, Hava Kuvvetleri Gücü, Smyrna, İDADİK, İzmir Demirspor, Ege Üniversitesi, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları üyeleri, 1150 metre yüksekliğindeki Mahmut Dağı'na zirve yapacak.
Türkiye Dağcılık Federasyonu Organizasyon Komitesi Başkanı ve Marla Ege Dağcılık Kulübü Onursal Başkanı Mehmet Önal, "71 yıl önce kaybettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ile anıp, inkılaplarına bağlılığımızı en zorlu dağa tırmanarak göstereceğiz" şeklinde konuştu.

Hayattan
Karşıyaka, Postal Nihat'ı kaybetti

Çalışkan ve tuttuğunu koparan ciddi bir maliyeciydi.
Matrak bir adamdı ama işinin başında tamamen değişir, O'nu ciddi bir maliyeci olarak görebilirdiniz.
Nihat Ertürk'ü Karşıyakalılar, "Postal Nihat" olarak tanır ve severdi.
Karşıyaka Lisesi'nden sonra İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nin hiçbirimizin kapısından dahi geçmeyi düşünmediği Maliye Bölümü'nü bitirdi.
Bir süre İzmir'de çalıştı. Bunu Erzincan, Kırklareli ve Eskişehir'deki defterdar yardımcılığı izledi. Son görevi de o müthiş depremi yaşadığı Yalova oldu.
***
Nihat Ertürk matraktı ama buna rağmen bir gönül adamı idi. Görev yaptığı her ilde kimsenin canını yakmamış, herkesin Nihat Ağabey'i olmuştu.
Karşıyakalılar O'nu tatlı palavraları ve esprileri ile her zaman hatırlayacak.
Fındık Metin, Arap Altan, Arap Salih, Bohça Doğan, Keriz Mustafa, Gandi Rıza, Kantar Erdoğan ve Yamyam Fatih, bunların hepsi toplumda yüksek düzeylerde görev yapmış insanlar...
Hepsi de Karşıyaka Lisesi ürünü... İşte bunların bulunduğu bir ortamda Postal Nihat okulun en devamlı ve okula en erken gelen öğrencilerinden biri olarak tanınıyordu. Hiçbir dersi sektirmezdi. Bu delikanlılardan biri sordu:
- Nihat, şu erkenden okula gelişinin bir sırrını anlatsana...
Postal Nihat cevap verdi:
- Yahu çocuklar, bizim evin bahçesine ve benim odanın penceresine bir kuş dadandı. Bu kuş her sabah saat 07.00'de benim pencereyi tıklatıyor. Ben de uyanıp okula geliyorum.
Sonra aklına birşey gelmiş gibi devam etti:
- Az daha unutuyordum... Bu hergele kuş pazar günleri duyarlı davranıyor, uyandırmasın diye bu defa saat 10.00-11.00 sularında pencereyi tıklatıyor.
***
Karşıyaka'nın yetiştirdiği bu hem matrak hem ciddi maliyeci o amansız depremi yırttı ama gittiği Trabzon'da bir kalp krizini atlatamadı. Karşıyaka, Nihat Ertürk'ü işte böyle kaybetti. Ruhu şad olsun.

Kentten
Evini bilmeyen adam

Şişman, ama yere sağlam basan bir yapısı var. İşi gücü sağı solu gırgıra almak, vakit buldukça ve eline bedava telefon geçtikçe Kemal Zorlu'ya, Melih Yalman'a takılıp geyik yapmak...
Hamdi Karagülle, iki porsiyondan birini bedava veren pizzacının kapısına dikildi. En baba pizzalardan birinin siparişini verdi. Sonra sordu:
- Kolaların ikincisi de avanta mı?
Garson müşterisini şöyle bir süzdü.
- Sizin için hediyemiz olsun. Siparişiniz yarım saat sonra hazır. Nereye gönderelim efendim?
Hamdi Karagülle, "Evime tabii" yanıtını verdi.
Garson sordu:
- Adresinizi verir misiniz?
Hamdi Karagülle bir an durdu, elini şakağına götürdü, sağa sola bakındı, oturduğu evin adresini çıkaramadı. Çünkü kendine belirli bir yol çizmiş, sokak numarasına bakmayı hiç düşünmemişti. Bir süre durdu, düşündü, siparişi vereceği gence seslendi:
- Çıkaramadım kardeşim. En iyisi sen siparişi iptal et dedi.

SAPAN TAŞI
Haline şükret!
17 yaşında bir kızla evlenen Halis Ağa'nın (Toprak) kalbi teklemiş.
Tabii ki olacağı buydu.
"Doğu'da 14 yaşında kızları evlendiriyorlar" diyerek birilerine mesaj vereceğine, ölmediğine şükret Halis Ağa!
Muhittin AkbelYasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN