• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Elektrik fabrikası ne olacak? ERKİN USMAN Elektrik fabrikası ne olacak? Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 07.06.2018, 00:00

Türlü haber ve yorumlara konu olan 'İzmir Elektrik Fabrikası' satılacak mı? Yoksa 'kente kazandırılacak mı?' Bu konuda çeşitli yorumlar var.
İzmir Mimarlık Merkezi'nde gerçekleştirilen panelde Av. Senih Özay, mimar Hasan Topal, Elektrik Mühendisleri Odası'ndan Avni Gündüz ve Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Alpaslan görev yapmıştı. Şimdi, paneldeki konuşmalardan notlar:
Fabrika'nın Cumhuriyet döneminin önemli endüstri yapılarından biri olduğunu dile getiren Topal şöyle devam ediyor:
"Yapının mimari açıdan özgün bir kimliği var. Kentin mekansal gelişmesinde çok önemli bir işlevi olmuştur. İzmir'in endüstrileşmesi açısından önemli olan yapının yaşatılmasını doğru buluyorum. Fabrikanın, kent veya bilim ve teknoloji müzesi olmasını öneriyoruz."

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkan Yardımcısı Avni Gündüz de, fabrikanın kapatıldıktan sonra kaderine terk edildiğini vurguluyor ve şunları söylüyor:
"Bina zamanla unutulmaya başlandı.
Fabrikanın metal kirişleri ihale ile hurdacılara satıldı. Kolonları zedelendiği için duvarları yıkıldı. Hurda atık sahası olarak kullanılmaya başlandı. İstanbul'daki kardeşi Silahtaroğlu Fabrikası daha şanslı. Müze olarak kullanılıyor. Şu anda çevresindeki diğer yapılarla birlikte rant için merkez oldu. Talebimiz, buranın kamuya ait bir bina olmasıdır. Bunu yapabilecek tek güç de belediyedir." Şimdi söz Av. Senih Özay'a geldi ve o da şöyle konuştu:
"İzmir'de açtığımız dava Danıştay'a gönderildi.
Bu süreçte gösterilen tepkilerden dolayı satış tarihi de ertelendi. İhaleye kim girerse girsin, hukuki mücadeleyi sürdüreceğiz.
İzmir'e Sahip Çık Platformu'nun bu konuda kazanacağı başarı, diğer konulara da katkı sağlayacaktır. Devlet, hukuku ve bilimi yanına almış sivil itaatsizlik eylemlerinden korkuyor. Biz de hep beraber korkutalım."

KARŞIYAKA ALİ RIZA EFENDİ'Yİ UNUTMADI

Atatürk ve Zübeyde Hanım'la özdeşleşen Karşıyaka, ailenin diğer ferdi Ali Rıza Efendi'yi de unutmadı.
Karşıyaka Belediyesi, Ata'nın babasının adını Mustafa Kemal Mahallesi'nde yeni yaptığı bir parka verdi. Açılış töreni bugün 18.00'de yapılacak.
"Atatürk'ün ilçesi" Karşıyaka, annesi Zübeyde Hanım'ın ardından, babası Ali Rıza Bey'in hatırasına da ev sahipliği yapacak. Karşıyaka Belediyesi, Mustafa Kemal mahallesinde yeni oluşturduğu parka Ali Rıza Efendi ismini verecek.
4 bin metrekarelik alan üzerine yapılan parkta spor alanları, oturma grupları, 236 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru ve halı saha yer alacak.
Park içinde Ali Rıza Efendi'nin mermer bir taş bloğun üzerine kazınan büstü de olacak.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Karşıyaka, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım ile özdeşleşmiş bir kenttir. Şimdi bu büyük aileyi Karşıyaka'da tam anlamıyla buluşturmanın zamanıdır.
Atamızın babası Ali Rıza Efendi'yi, adına açacağımız güzel bir parkta ölümsüzleştireceğiz.
Ali Rıza Efendi Parkı'nı, tam da olması gereken yerde, oğlunun adını taşıyan Mustafa Kemal mahallesinde açacak ve gelecek kuşaklara armağan edeceğiz. Herkesi bu anlamlı törene bekliyoruz" dedi.

ÇEKİYORUM, GÜLÜMSE!

Savcı, morgdaki üç cesedi incelemek üzere gelmişti. Birinci ceset sırıtıyordu. Savcı nedenini sordu.
"Milli piyangoda büyük ikramiyeyi kazanmış, sevincine dayanamamış, kalp krizi geçirip ölmüş" dediler. İkinci ceset de sırıtıyordu. Savcı sordu:
"Bu neden sırıtıyor?" "Bunun da oğlu doğmuştu. Sevinçten kalbine yenik düştü" diye açıkladılar.
Üçüncü ceset Temel'in kömür halindeki cesediydi. O da sırıtıyordu. Savcı yine nedenini sordu.
"Efendim, buna yıldırım çarpmış" dediler. "Peki neden sırıtıyor?" "Fotoğrafını çekiyorlar sanmış."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN