• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
90’lı yıllarda çocuk olmak ERMAN AZAR 90’lı yıllarda çocuk olmak Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 05.01.2019, 00:00

Bu başlığı bir çok yerde görmüşsünüzdür.
Hep eskiye özlemdir.
Nostaljidir, önemli değerlerdir. 90'lı yıllarda çocuk olmak deyince, artık günümüze taşınamamış tatlar, renkler, oyunlar, diziler, moda ve farklı bir kültür akla gelir. Bazen bir gazoz markası, bazen bir pantolon modeli, bazen ise o dönemki dizilerden bir karakter bizi o yıllara götürür. Geçtiğimiz hafta tanıtımını yaptığımız retro oyun konsolu da bize 90'lı yılları hatırlattı. Aliexpress'ten aldığımız mini konsol sayesinde adeta bir zaman tüneline girdik ve o yıllara geri döndük.
O yıllarda özellikle erkek çocuklar için vazgeçilmez olan unsurlardan birisi de atarilerdi. Küçük kasetli atarilerden alabilenler saatlerce evde televizyonun başından kalkmazdı.
Atarisi olmayanlar ise, jetonlu oyunların oynandığı günümüzdeki PlayStation salonlarının atası olan atari salonlarına giderdi.

BAŞKA DÜNYA

Atari salonlarında ilk zamanlar en çok oynananlar, Street Fighter, Worl Soccer futbol, Contra, Super Mario, Snow Bros, 1942 gibi oyunlardı.
Evdeki kasetli atarilerde ise, Circus, Tetris, Kung Fu, Adventure Island, Pacman, Bomber Man, Galaga, Galaxian, Pinball gibi oyunlar çok modaydı.
Hatta ilerleyen yıllarda bu oyunların birkaçının aynı kasette olduğu '10 in 1', '80 in 1' gibi mega kasetlerle karşılaşmıştık.
O oyunları oynayınca, adeta başka bir dünyaya giderdik. Farklı bir boyut. Saatlerce çıkılmazdı o salonlardan.
Bu kültür, uzakdoğuda oldukça popüler. ABD ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde de oyun kültürünün temeli buralara dayanıyor.
İşte buradan yola çıkan üreticiler, oyun meraklılarının bu özlemini gidermek için mini bir oyun konsolu geliştirmiş.

FİKİR BASİT

Basit bir fikir, mükemmel bir ürün. Eğer yukarıda yazdığım oyunlarla ilgili küçük bir geçmişiniz varsa, bu konsolla 90'lı yıllara geri döneceksiniz. İçinde tam 168 klasik oyun var.
Yukarıdakilerin hepsi var. Benim gibi bir oyun hastasının bile bilmediği oyunlar var. 3 inçlik renkli bir ekrana sahip.
Pili güçlü. 8 saat kesintisiz oyun oynayabiliyorsunuz.
Tuşlar ergonomik. Hemen hemen bir telefon büyüklüğünde.
Ayrıca televizyona bağlanabiliyor. Hatta yanında gelen kol ile 2 kişi de oynanabiliyor. Ürünün fiyatının 90 lira civarında olduğunu da belirtelim.
Biz büyük keyif aldık. Bu konsol sayesinde 90'lı yıllara geri döndük. Siz de nostalji yaşamak isterseniz tavsiye ederiz...

RETRO TİŞÖRTLER MİNİK POSTERLER

haftasını komple 90'lı yıllara ayıralım dedik.
Tabi oyunların dışında da devasa bir kültür mevcut o yıllarda.
İlgi alanları ve günlük yaşam da çok farklıydı. Şimdilerde gittiğimiz kafe ve ofis gibi yerlerde bazen bu tip konseptlere sahip mekanlarla karşılaşabiliyoruz.
Çok daha sıcak geliyor insana. Siz de küçük dokunuşlarla ve ufak tefek eşyalarla o yıllara ait bir salon, oda, dükkan ya da ofis tasarlayabilirsiniz.
Size o yılları hatırlatacak bir sehpa, kül tablası, horozlu saat, tablo, albüm ya da unutulmaz bir filmin afişi ile istediğiniz yeri süsleyerek 90'lı yıllara bir dokunuş yapabilirsiniz.
Biz bunun için ilk etapta albüm kapakları ve afişleri seçtik. Bir Oasis albümü ve Leon filmindeki bir sahnenin anlatıldığı retro bir afiş. İnternette binlerce çeşidi mevcut. Çok da uygun fiyata evinizin ya da iş yerinizin duvarlarını bunlarla süsleyebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA