• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Yeni dönem ve ekonomi yönetimi SEZER ALTAN Yeni dönem ve ekonomi yönetimi Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 12.07.2018, 00:00

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin devreye girmesiyle de devlet yeniden yapılandırılmaktadır.
Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmekle Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri gerçekleşiyor.
Bu değişim ve dönüşümle bütün kamu kurum ve kuruluşları tam uyum içinde çalışacak. Bu anlamda kuvvetler ayrılmıyor, birleştiriliyor. Bürokrasi, yönetim ve siyasi güç tek elde toplanıyor.
Yeni sistemde bakanlıkların ve kurumların görev ve sorumlulukları veya ağırlıkları, eski dönemde bakanlıkların ve bakanların sahip oldukları görev ve sorumluluklardan daha farklı olacak. Yeni dönemin en önemli öncelikli konusu ekonomi olacaktır.
Yeni yönetim, ekonominin temel sorunu olarak cari açık ve dış finansman konularına öncelik verecektir.
Yeni sistemde hızlı karar verme ve uygulamaya geçme imkânı, ekonominin kısa zamanda çok daha iyi seviyelere gelmesini sağlayacaktır.
Her zaman olduğu gibi yeni dönemde de önem taşıyan, yönetimdeki bütünlük ve dinamizmdir.

YILDIZI PARLADI

Ekonominin kaptanının yeni dönemdeki kritik görevi piyasanın canlanmasını sağlamak ve likiditeyi artırmaktır.
Bunun için yapısal reformların yapılması lazım. Yeni dönemde, siyaset ile ülke yönetimi dönüştü, şimdi ekonominin dönüştürülmesi gerekmektedir.
Bu dönüşümü gerçekleştirmek için de Cumhurbaşkanı kendine en yakın bulduğu kişiyi ekonominin başına getirdi. Açıklanan ilk başkanlık kabinesinde ekonominin patronu Berat Albayrak oldu.
Eski kabinede Enerji Bakanı olan, enerji yatırımları konusundaki başarısıyla yıldızı parlayan Berat Albayrak'tan yeni dönemde ülke olarak beklentimiz büyüktür.
Berat Albayrak, iyi eğitim görmüş İngilizce İşletme Bölümünden mezun, New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'te finans üzerine yüksek lisans yapmış genç dinamik bir isimdir. Enerji Bakanlığı döneminde başarılı bir performans göstermiştir.

BÜYÜME HIZLANACAK

Yeni dönemde ekonominin iyileştirilmesi, çarkların dönmesi için çok çalışması gerekecek. Türk ekonomisinin temel sorunu "cari açık" yani döviz açığı vermesidir.
Cari açığın yani döviz açığını azaltmanın temel yolu ileri teknoloji katma değeri yüksek sanayi ürünleri üretmekten geçmektedir.
Yeni dönemin ekonomi yönetimi bu konuda yapılan bilimsel çalışmalara, araştırma geliştirmeye ağırlık verecektir.
AR-GE ye, teknoparklara bütçeden gerekli destek verilmesi gerekmektedir.
Ekonomide hedef, halkın iş ve aş özlemini gidermek olmalıdır.
Büyümeyi hızlandıracak, kurumsal reformları gerçekleştirecek, "üretim, yatırım, istihdam, kalkınma ve sosyal politikalar odaklı" politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Son söz; "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" Herakleitos.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN