• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Türk ekonomisine güven tam YUNUS KARAKAYA Türk ekonomisine güven tam yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 24.09.2018, 00:00

Bizim aklı evveller Türk ekonomisine güvenmemeye devam ededursunlar yabancı yatırımcıların ülkemizin ekonomisine güveni tam. Dünyanın en büyük havlupan ve radyatör üreticileri arasında yer alan İsviçre merkezli Zehnder Group'un Türkiye'deki yeni yatırımı, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetlerine başlamaya hazırlanıyor.
Tesisin açılış töreni öncesinde Zehnder Türkiye Ülke Müdürü Orçun Özelmas'ın ev sahipliğinde Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikaya gazeteci dostlarımızla misafir olduk. Türkiye'nin ve Türk ekonomisinin geleceğine duyulan güvenin simgelerinden biri olacak bu önemli yatırım hakkında geniş bilgi sahibi olduk. Ben rakamsal detaylarla fazla kafanızı yormak istemiyorum. Ancak Orçun Bey'in gerek birebir sohbetimizde gerekse basın toplantısında verdiği bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLAR TÜRK

2012 yılında Türk havlupan sektöründe üretim yapan Sanpan şirketini satın aldıklarını hatırlatan Özelmas, Türkiye'nin iç pazar dinamikleri ve ekonomisinin dinamizmine her zaman güvendiklerini vurguladı. Halen tümü Türk çalışanlardan oluşan 220 kişilik istihdamı kısa süre içinde 400'e çıkaracakları bilgisini veren Özelmas, bu süre içinde döviz kurunda yaşanan gelişmeler, erken seçim gibi etkenler karşısında yatırımı durdurmak gibi bir düşüncemiz asla olmadı.
Ben ve yönetici arkadaşlarım bu yatırımı ülkemize kazandırmayı milli bir görev olarak gördük ve yatırımın yüzde %100'ünü öz kaynaklarımızla yaptık. Zehnder Türkiye'ye ilk adımını 6 yıl önce atmıştı ama bu adımın 123 yıllık bir üretim geleneğinin bir halkası olduğunu söylememiz gerekiyor.
Bu fabrikamız, iç pazarın yanı sıra Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarına açılmak için bir sıçrama tahtası işlevi görecek" dedi.

BİZ DE YERLİ ÜRETİCİYİZ

Özelmas, Türkiye'nin gerek üretimde gerek ihracatta katma değeri yüksek ürünlere öncelik ve destek vermesi gerektiğini, bu kapsamda Ar-Ge merkezi kurma çalışmalarına 2019 yılında başlayacaklarını sözlerine ekledi.
Zehnder Türkiye Ülke Müdürü Orçun Özelmas, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından dün ilk kez kamuoyu ile paylaşılan "Yerli Üretim" logosunun kullanımına tam destek verdiklerini de belirtti. Özelmas, "Zehnder olarak toplam satın almalarımızda yerli ürünlerin payı yüzde 94 gibi çok yüksek bir seviyede.
Bu yönümüzle yerli üretimi, Sayın Bakanımız Ruhsar Pekcan'ın "Türkiye'de yatırım yapan herkesi sermaye kaynağına bakmaksızın yerli üretici olarak görme" anlayışını bizler de paylaşıyoruz. Zehnder de ülkemizde yatırım yapan, istihdam sağlayan, ihracat yapan, vergi ödeyen bir şirket olarak yerli bir üreticidir" dedi.

DALGALANMA UZUN SÜRMEZ

Son bir aydır döviz kurlarında yaşanan artış ve yükselen enflasyon konusunda görüşlerini paylaşan Özelmas, dalgalanmanın kısa sürede dengeye oturmasını beklediklerini, dövizde öngörülemeyen yükselişlerin, sanayi şirketlerinin maliyet yapısını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.
Ülke ekonomimize güvenerek Türkiye'de yatırımlarını sürdüren Zehnder ailesini, Zehnder Türkiye Ülke Müdürü Orçun Özelmas ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI