• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Ramazan rahmet ve bereket ayıdır ZEKERİYA MUTLU Ramazan rahmet ve bereket ayıdır zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 24.05.2018, 00:00

Bu yıl da mübarek Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Ramazan ayı sabır ayıdır. Bereket ayıdır, paylaşım ayıdır. 4 kişilik iftar sofrasında yeri geldiğinde 8 kişinin ağırlandığı, hanelerin bereketlendiği, gönüllerin huzur içinde birbirine kenetlendiği mağfiret ayıdır.
Bu mübarek ayın değeri iyi kavranmalıdır.
Yüzlerce yıllık köklü geçmişe, Ahilik Kültürü'ne sahip esnaf sanatkarlarımız, Ramazan ayının kıymetini bilen, içinde dayanışma ruhunu, manevi huzuru ve yardımlaşma kültürünü yaşatan önemli bir camiayı oluşturmaktadır.
Böylesine seçkin bir kesimin temsilcisi olan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de, her yıl Ramazan ayında merkezde ve ilçelerde düzenlediği iftarlarla teşkilatı ile bir araya gelmekte, teşkilat yöneticileri ile yerel yönetimlerin temsilcilerini buluşturmaktadır. Bugün de köşemiz vasıtasıyla, düzenlediğimiz iftarlarda teşkilat üyelerimize aktardığım mesajlardan bazılarını sizlerle de paylaşmak istiyorum.

RAMAZAN MESAJLARI

İhtiyaç sahiplerine yardım edin.
Ramazan rahmet ayıdır, yardımlaşma ve bereket ayıdır. Tokun açın halinden anlamasının sağlandığı, bu vesile ile ihtiyaç sahiplerine yardım elinin uzatıldığı bir aydır. İnsanlara ruhlarını, kalplerini arıtabilmeleri için fırsatlar sunar. Bu çerçevede yetime öksüze, fakire fukaraya, sahip çıkın. Ramazan ayı bunun için çok güzel bir fırsattır. Ancak bu yardımların makbulü gizli yapılanlardır.
Sevgi ve saygıya önem verin. Sevgi ve saygının olmadığı yerde ot bile bitmez.
Günlük yaşamınızda, işlerinizde sevgi ve saygıyı esas alın.
Empati kurun. Bir olayı, bir kişiyi, iş hayatınızda veya sosyal yaşamınızdaki gelişmeleri değerlendirirken empati kurmayı ihmal etmeyin. Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun, olaylara onun penceresinden bakmaya çalışın. Göreceksiniz ki bu şekilde hoşgörünüz artacak, en sıkıntılı durumlarda bile bir uzlaşma zemini, bir çıkış noktası bulmanız daha da kolaylaşacaktır. Ana-babanızın hayır duasını alın. Yaşlılığında ana babanız size yetişirse, sizin yanınızda ise onları hoş tutmak, 'of' bile dememek, ihtiyaçlarını gidermek ayetlerle ve hadislerle bizlere emredilmiştir. İşinizin ve evinizin bereketi, ailenizin sağlığı, yaşamınızın hayırlı olması onların dualarında saklıdır.
Dargınlıkları bitirin. Kalp kırmamaya özen gösterin, gönülleri yapın. Ramazan münasebetiyle aranızdaki kırgınlıkları bitirin.
Devlete millete sahip çıkın. Esnaf sanatkar teşkilatları, dünden bugüne bayrağına, devletine, milletine bağlı kalmış, faaliyetlerini sürdürürken toplumdaki birlik ve beraberliğe katkı koymuş dualı bir camiadır. Aslında bu halisane duygular, Türk milletinin ortak özelliğidir. Bu güzel hasletlerimizi koruyalım ve yaşatalım.
Öfkenize ve nefsinize hakim olun.
İnsanın en büyük zaferi kendi nefsini yenmektir.
Öfke ve nefis bir araya geldiğinde aklı yener. Sabretmesini bilmek ise her işin sonunda hayırlara vesile olur. Sabırlı olan kazançlı çıkar.
Evet, bu yazımızda gönlümden geçenleri paylaşmak istedim. Bu vesile ile de esnaf sanatkarlarımızın, İzmirlilerin ve tüm vatandaşlarımızın Ramazan-ı Şeriflerini kutlar, mübarek ayın huzur, rahmet ve bereket içinde geçmesini temenni ederim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN