• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Fırsatları kaçırmayın ZEKERİYA MUTLU Fırsatları kaçırmayın zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 26.07.2018, 00:00

Mayıs ayında başlayan yapılandırma imkanı ile vatandaşlara sosyal güvenlik ve vergi ödemelerinden, trafik cezalarına kadar olan borçlarına yönelik yeni bir yapılandırma fırsatı tanınmıştır.
Mevcut borçların temizlenmesi konusunda oldukça avantajlı ödeme koşulları sunan yapılandırma imkanından yararlanabilmek için Temmuz ayı sonuna kadar müracaat edilmesi gerekmektedir.
Ödemeler ise sosyal güvenlik borçları için Ağustos, Maliye borçları için Eylül ayında yapılacaktır.
Bu çerçevede, zorlu ekonomik koşullar altında yükümlülüklerini yerine getiremeyen esnaf sanatkarlarımızın, yeniden yapılandırma için 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili kurum müdürlüklerine başvuruda bulunmaları menfaatleri icabı olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 'gib.gov.tr' internet adresi veya e-devlet hizmeti 'turkiye.gov.tr' üzerinden de başvuru yapmak mümkün olabilecektir.

ÖDEMELER NAKİT YA DA KARTLA

Üyelerimiz ödemeleri vergi dairelerine veya bankalara elden nakit olarak yapabileceklerdir. İsteyen esnaf sanatkarlar banka kartları veya kredi kartı ile de ödemelerini gerçekleştirebileceklerdir.
Burada esnaf teşkilatları için geçerli olan bir ayrıntıya önemle dikkat çekmek istiyorum. Yapılandırma kapsamına, esnaf sanatkarlarımızın odalarına, ayrıca odaların da üst kuruluşlarına olan borçları da girmektedir.
Bu borçların yapılandırılması için de son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018'dir.
Ancak esnaf kesimine yönelik yapılandırmaların ilk taksitleri de 31 Temmuz'a kadar ödenmelidir. Mevcut borçlarını avantajlı koşullarda yapılandırmak isteyen teşkilat üyelerimizin bu konuya dikkat etmelerini ve tanınan önemli fırsatlardan yararlanma şansını kaçırmamalarını temenni ediyoruz.

PRİM BORÇLUSU DA EMEKLİ OLABİLECEK

Prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf sanatkarlar için de yeni bir fırsat doğmuştur. Yaşını ve sigortalılık süresini dolduran ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan esnaf sanatkarın borcunu ödeyip emekli olabilmesi için ay başında SGK ile Ziraat Bankası bir protokol imzalamıştır. Buna göre üyemiz prim borcu kadar meblağ için Ziraat Bankası'ndan uzun vadeli kredi kullanarak emekli olabilecektir. Yeni işbirliğinden, önceki protokolden yararlanamayan esnaf sanatkarlarımız da yararlanabileceklerdir.
Protokol gereği, emekli olan esnafın aylığından belirli oranlarda kesinti yapılarak kredi geri ödemeleri yapılacaktır. Sigortalılar, SGK' ya olan borçları için aylık 1.28 faiz oranı ile 60 aya kadar vadeli kredi kullanabileceklerdir.
Protokol askerlik ve doğum borçlanması yaptığı takdirde emekli olma hakkına sahip olacak üyelerimizi de kapsamaktadır. Piyasaya göre düşük faizler içeren kredi imkanının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.
Bu durumda olan üyelerimiz SGK merkez müdürlüklerine başvuruda bulunabileceklerdir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA