• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
UNESCO'dan dünyada tek ve ilk: Atatürk Yılı ERKİN USMAN UNESCO'dan dünyada tek ve ilk: "Atatürk Yılı" Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 10.11.2009, 00:00
UNESCO 1981 yılında, 100. Doğum Yıldönümü nedeniyle Atatürk'ü "Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri" olarak evrensel niteliklerini ortaya koymuştu. Bu karar doğrultusunda, Atatürk'ün doğumunun 100. yılı bütün dünyada, "1981 Atatürk Yılı" olarak kutlanmıştı. Bu uygulama, dünyada ilk ve tektir.
27 Kasım 1978 Tarihli UNESCO Genel Kurulu kararında aynen şunlar yazıyordu: "UNESCO Genel Konferansı; Uluslararası anlayış işbirliği ve barış yolunda çalışmış üstün kişilerin gelecek kuşaklar için örnek olacakları inancıyla, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 100. Yıldönümü'nde, 1981 yılında anılmasını kararlaştırmıştır. UNESCO'nun ilgilendiği tüm alanlarda Atatürk'ün olağanüstü bir reformcu olduğu göz önünde tutularak, özellikle sömürgecilik ve emperyalizme karşı en önce açılan savaşların ilk liderlerinden biri olduğu kabul edilmiştir. Atatürk'ün dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmaları olağanüstü bir örnektir. Tüm yaşamı boyunca insanlar arasında hiçbir renk, din ve ırk ayrımını gözetmeden, bir uyum ve işbirliği çağının doğacağına olan inancını anımsatarak, eylemlerini her zaman barış uluslararası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Atatürk'ün kişiliğini ve eserinin çeşitli yönlerini ortaya çıkarmak üzere, 1980 yılında yapılacak sempozyum hazırlıkları için Türk Hükümeti ile UNESCO'nun işbirliği yapmasına karar verilmiştir."

ATATÜRK VE MU KITASI
Türk Tarih Kurumu'nun 1930 yılında Atatürk tarafından kurulmasında kısa bir zaman sonra 1932'de gelişen araştırmalar çerçevesinde; emekli general, dil araştırmacısı Tahsin Mayatepek bir sohbet sırasında Atatürk'e Maya dili ile Türk dili arasındaki benzeşmelerden bahseder. (Türkçedeki 'tepe' sözcüğünün karşılığı Maya dilinde 'tepek'tir.) Mayatepek buna benzer kelime ve deyim benzerliklerinin 100'den fazla olduğundan söz eder. Bu fikri diyalogdan etkilenen Atatürk konuyu daha fazla araştırması için o yıllarda Tahsin Mayatepek'i Meksika'ya elçi olarak tayin eder. Mayatepek yaptığı araştırmalarında Türk ve Maya dillerinin benzerlikleri konusunda çalışmalar yaparken William Niven'le tanışan Tahsin Bey hem Niven'in tabletlerini inceleme fırsatını elde eder hem de Churhward'ın 50 senedir üzerinde çalışıp bitirdiği MU medeniyeti ile ilgili eserin varlığını öğrenir. Bu bilgilerin düzenli olarak Atatürk'e aktarılması sonucu, Churcward kitabının bir nüshası getirtilir ve yaklaşık 40-50 kişilik bilim adamından oluşturulan grup tarafından incelenir.

FIKRA
Kesik kulak ve gözlük

Doktor akıl hastasına sordu:
- Bir kulağını kesersem ne olur?
- Acı duyarım.
- Peki iki kulağını da kesersem?
- Göremem.
- Niye göremezsin ki?
- Çünkü iki kulağımı da keserseniz, gözlüğümü nereye takacağım?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN