ERKİN USMAN TÜM YAZARLAR
Karaburun yolunda ilgi bekleyen 2 çeşme
1.12.2017 | Arşiv

Karaburun yolunda ilgi bekleyen 2 çeşme

erkin.usman@yeniasir.com.tr

Mordoğan-Karaburun arasında başlatılan yeni yol çalışmaları, Kaynarpınar-Karaburun arasında belirlenen çalışma noktalarında sürdürülmektedir.
Karaburun ilçesi İnecik mahallesi sınırları içinde, Kaynarpınar mevkiinde ve ana yol üzerinde bulunan Yenicepınar Çeşmesi, Mordoğan- Karaburun yol çalışmasını yürüten AYK Yol Yapı İnşaat tarafından harfiyat çalışmasının altında bırakılmıştı.
Arka planda eski dönem sarnıcı bulunan çeşmenin suları harfiyat altından ana yola akmaya devam etmektedir. Konu ile ilgili Mayıs 2017'de Karaburun Sivil İnisiyatif tarafından duyuru ve afişleme çalışması yapılmıştı.
Karaburun İnecik mahallesi sınırları içinde ve yine Kaynarpınar mevkiinde ana yol üzerinde bulunan geçmiş dönemde Vali Kazım Dirik tarafından yaptırılan 'Paşa Çeşmesi' diye bilinen ve kayıtlarda 'Çanaklı Çeşme' olarak geçen çeşmenin kaynağı da kapanmıştır.
Her iki çeşme de ana yol üzerinde yıllardır kullanılmakta ve yakın tarihin izlerini taşımaktadır. Yerinde inceleme çalışmalarında rehberlik desteği sağlayacağımız belirtilerek, konuyla ilgili Yenicepınar Çeşme'sinin harfiyat altından çıkarılarak kullanıma açılması ve Paşa Çeşmesi'nin ise kaynağının bulunarak aktif hale geçmesiyle ilgili kurumlardan (Çevre Yönetim ve Denetim Şube Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü) gerekli müdahalenin yapılması istendi.
KARABURUN KENT KONSEYİ


Hayat, öyle bir öğretmendir ki!
Seni anlayan biri olmalı hayatında.
Her şeye rağmen, seni dinleyen, sesiyle huzur veren, yokluğunda bile elini bırakmayan, varlığıyla mutlu edebilen, gülüşüyle içini ısıtan, yakınken hasret, uzakken özlemin olan.
Hayat, bazen verdiği sözleri tutmaz.
Tutsa bile ulaşılmaz kılar. Kimi zaman umut ettiklerimiz, kimi zaman da umulan şey aldatır bizi.
Bir eliyle verdiğini, diğeri ile geri alır.
Hayaller kurdurur. Kocaman hayaller!..
Amalarla kaybettiklerimizi keşkelerle kazandırmaya çalışır adeta...
Öylesine korkarız ki, bu kısır döngü bizlere yine de ikinci bir şansı verir. Adına da 'yarın' denir.

Hayat öyle kötü bir öğretmendir ki, önce sınav yapar, sonra ders verir. Doğru cevapları da yoktur aslında. Ertelemeyin mutluluklarınızı, sevdalarınızı; hayatınızda tekrarları yaşamak istemiyorsanız.
Senaryonuzu değiştirin.
Yazan da siz olun, oynayan da!
Demir tava geldiğinde kömür biter, akıl başa geldiğinde de ömür biter, unutmayın.
Nejla Gülay