• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Milyonlarca emekliye promosyon rehberi FARUK ERDEM Milyonlarca emekliye promosyon rehberi faruk.erdem@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 02.02.2020, 00:00
Emeklilere ikinci promosyon geliyor. Karar verirken dikkatli olun, kazançlı çıkın. İşte promosyonla ilgili soruların cevapları....

2017 yılında başlatılan emekliye banka promosyonu 3. yılını doldururken, SGK bankalarla yeniden masaya oturacak ve miktarı belirleyecek. Daha önce 300, 375 ve 450 TL olarak üç rakam ödenirken bu miktarların artması bekleniyor.
Bu arada tüm bankalar da büyük bir yarışa başladı. Emekliler ise karar vermekte zorlanıyor. İşte emeklilere rehber olacak ve akıllara takılan soruların cevapları.
- Hangi emekliler promosyon alıyor?
Emekli maaşı bağlanan herkes bir banka seçerek promosyon almaya hak kazanıyor. Eski yeni tüm emeklilerin hakkı var.

- Parayı almanın bir şartı var mı?
Emeklinin seçtiği bankaya '3 yıl maaşımı sizden alacağım' taahhüdünü vermesi yeterli. Fatura, kredili hesap gibi şartlar yok. Bunları öne süren bankayı uyarın ya da tercih etmeyin.

- İkinci promosyon ne zaman ödenecek?
Emekliler için promosyon 2017'nin Şubat ayı sonunda hayata geçti. Bu tarihte başvurup promosyonu alanların 3 yıllık taahhüt süresi bu yıl doluyor.
İkinci ödemeler 3 yıl dolunca yapılacak.

- 2017'den sonra promosyon alanlar ne yapacak?
Onlar da 3 yıl bitince ikince ödeme alacak. Örneğin 2018 yılında alan bir emekli 2021'de ikinci promosyonu hak edecek.

SÜRESİ DOLMADAN
- Aynı bankada kalmak mecburi mi?

Süresi sona eren emekliler istedikleri bankayı seçip ikinci promosyonlarını oradan alabilirler. Ancak süre dolmadan da banka değiştiriliyor.
Eğer kredi kullanmamışsanız kalan sürenin promosyonunu iade edip ayrılabilirsiniz.

- Banka nasıl değiştirilir?
Maaşın yatırılması istenen bankanın herhangi bir şubesine başvurmak yetiyor. e-Devlet'ten de banka ve şubesi kolayca seçilebiliyor.

- Tutar artacak mı?
SGK'nın bankalarla yaptığı protokol ile 3 yıllık dönem için promosyon tutarları belirlenmişti. SGK, Şubat'ta yeniden bankalarla masaya oturarak yeni protokol imzalayacak. Bu protokolde belirlenecek tutar da taban tutar olacak. İsteyen bankalar halen olduğu gibi kampanyalarla daha yüksek ödeme yapabilecek.
BANKALAR YARISA BASLADI
● AKBANK: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Tüm ATM'lerden ücretsiz para çekme, bedava havale ve EFT, kredilere özel faiz gibi imkanlar sunuyor.
Emekliler, 2 gün önce para çekebiliyor.
● DENİZBANK: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Emekli maaşı müşterisi kazandıranlara da 100 lira veriyor.
● FİBABANKA: Maaşa göre 330, 415, 500 lira promosyon ödemesi yapıyor.
● ING: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Tüm ATM'lerden ücretsiz maaşı çekme, özel faiz oranları, direkt müşteri temsilcisine bağlanma gibi imkanlar sunuyor.
● İŞ BANKASI: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Kredi kartı ücreti almıyor, özel faiz, ücretsiz havale ve EFT imkanları sağlıyor.
● QNB FİNANSBANK: Maaşını taşıyıp bir bankacılık ürününü kullananlara bin 250 liraya varan promosyon ödüyor. Ayrıca emekli tanıdıklarını bankaya yönlendirenlere, yönlendikleri emekli başına 125 lira olmak üzere toplamda bin 250 lira nakit kazanma fırsatı sunuyor.
● ŞEKERBANK: Emekliye; 450 liraya varan promosyon, 2 otomatik talimatı verirse 150 lira, 10 kişi ile sınırlı olmak üzere yönlendirdiği her yeni emekli için de 150 lira ödüyor.
● TEB: Emeklilere 450 liraya varan, emekli yakınını getirenlere de 100 lira ödeme yapıyor. Kredi kartı alanlara market alışverişlerinde de 150 liraya varan indirim imkanı sunuyor.

SEÇİM YAPARKEN DİKKAT
BAZI bankalar, ek ürünler kullanılması ya da bazı şartlara uyulması halinde promosyon tutarını artırıyor. Emeklilerin kampanyaların şartlarını detaylıca okuyarak kararını vermesi önem taşıyor. Kelime oyunlarıyla bazı yüksek rakamlar söylense de bunu almak için çok sayıda şart koşuluyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI