• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Döngüsel Ekonomi ve Döngüsel Tarım İSMAİL UĞURAL

Döngüsel Ekonomi ve Döngüsel Tarım

ismail.ugural@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 05.12.2019, 00:00

Üç yıl önce Brüksel'de katıldığım uluslararası bir toplantıda Ellen McArthur adlı İngiliz sosyal girişimcinin dünyada da büyük yankılar uyandıran 'Döngüsel Ekonomi' konulu konuşması bende derin bir iz bırakmıştı. Geçen yıl Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu'nun (IFAJ) Hollanda'da düzenlediği dünya kongresinde ise 'Döngüsel Tarım' kavram ve uygulamaları geniş ölçüde tartışmaya açıldı. Ünlü Wageningen Üniversitesi'nde yapılan sunumlar adeta önümüzdeki yılların temel konusunun ne olacağının şimdiden işaretini veriyordu.

YENİ EKONOMİK DEVRİM
Kısa tanımıyla Döngüsel (Circular) ekonomi, hiç atık olmaması üzerine kurulmuş, daha doğrusu böyle bir sonuç yaratmak üzere sıfırdan tasarlanmış yeni bir üretim modeli... Şu an uygulanmakta olan Doğrusal (Linear) Ekonomi modelinde her şey sıfırdan üretiliyor, yani 'Al-Kullan-At' anlayışı hakim. Oysa Döngüsel Ekonomi insanlığa yeni bir zihniyet modeli sunuyor.
Burada 'Üretim-Tüketim-Atık Yönetimi ve Atıktan Kaynağa Dönüşüm' zinciri sayesinde kaynak kullanımını baştan tasarlama ve kaynakları en uygun (optimal) biçimde değerlendirmek imkanı buluyoruz. Sonuç olarak dünya yeni bir ekonomik devrimin ayak seslerini duymaya başladı deyip, asıl konumuza geçiyoruz.

YENİ EKONOMİK VE TARIMSAL ÇÖZÜM
Hemen altını çizelim, Döngüsel Tarım geçmiş zamanlara dönmek anlamına gelmiyor! Tam aksine yeni ve yenilikçi (inovatif) bir tarım modelinden söz ediyorum. Bu modeli başta çiftçiler olmak üzere iş insanları, bilim insanları ve araştırmacılar, kısaca tarım sektörüyle bağlantısı olan herkesin yeni teknolojiler ile çevresel etkileri de ön plana alarak ortaklaşa oluşturdukları bir ekonomik ve tarımsal çözüm (Combination) şeklinde ele almamız gerekiyor. Döngüsel tarım sadece geri dönüşüm, iyi verim almak ve kaynakları doğru kullanmak gibi de görülmemeli, bunların yanı sıra doğa, çevre ve iklim gelişmelerini de özellikle dikkate almak bu modelde büyük önem taşıyor.

KÜÇÜK ADIM BÜYÜK SONUÇ
Geçtiğimiz hafta Antalya'da gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük örtü altı fuarı kabul edilen Growtech Uluslararası Tarım Teknolojileri Fuarında çok değerli konuklarla birlikte ve tabii 'Döngüsel Tarım' başlığı altında bir panel yaparak konuyu belki de ilk defa bu düzeyde kamuoyunun dikkatine sunmak istedik. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof.
Dr. Orhan Özçatalbaş, Prof. Dr. Mustafa Kaplan ve Baumann Genel Müdürü Fatih Akdağ'ın konuşmaları büyük ilgi ile dinlendi.
Bugünkü yazımı şöyle bitirmek istiyorum;
'Döngüsel Tarım'ı yakın gelecekte çok daha fazla konuşmaya başlayacağız. Biz yalnızca küçük fakat somut bir adım attık...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI