• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Yerel yönetimlerden beklentilerimiz... ZEKERİYA MUTLU Yerel yönetimlerden beklentilerimiz... zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 14.02.2019, 00:00

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken, belediye başkan adaylarının çalışmaları da yoğunlaşmaya başlamıştır. Kuşkusuz toplumsal yaşamda önemli yeri olan esnaf sanatkar camiası da, yapılan seçim çalışmalarının ihmal edilemeyecek bir parçasını oluşturacaktır. Sosyal yaşamda önemli işlevler üstlenen esnaf sanatkarlarımız, ulusun birliğine destek veren, ekonomik hayata katma değer sağlayan, sayısal çoğunluğu ile topluma yön veren bir kesimdir. Halkın çoğunluğunu ve toplumun vazgeçilmez kesimini oluşturan üyelerimizin sorunlarının giderilmesi, toplumsal refah ve huzur açısından önemlidir.
Esnaf sanatkar kesimi vefalı bir camiadır. Bugüne kadar sıkıntılarının giderilmesi için çalışan, taleplerini dikkate alan, kendilerine samimiyetle yaklaşan yöneticileri unutmadıkları gibi, sorunlarına duyarsız kalan idarecilere de demokratik haklarını kullanarak en güzel cevabı vermişlerdir. Bu düşüncelerle, esnaf teşkilatının yerel yönetimlerden olan sorun ve beklentileri ile Birliğimiz tarafından geliştirilen çözüm önerilerine değinmek, böylece yerel yönetimlere aday olan değerli arkadaşlarımızın çalışmalarına ışık tutmak istiyorum.

SORUNLAR/ÖNERİLER

Yerel yönetimler lokanta, büfe, fırın hatta market bile işletmektedir. Bu çalışmalar vatandaşa hizmet için başlatılsa bile; durum belediyelerin ticaret yapması noktasına gelmiştir.
Bu ticaret faaliyetlerinde ise kira ödenmemekte, belediye personeli, araç gereci kullanılmaktadır.
Kar etme zorunluluğu bulunmayan bu işletmeler, piyasa dengelerini bozmakta, üyelerimizle haksız rekabete girmektedirler.
Belediyeler bu türden yatırımları durdurmalı, mevcutları da esnaf sanatkarlarla entegre hale getirmelidir. Üyelerimizde geçerli olacak ve aradaki indirimin belediye tarafından finanse edileceği projelerle hem vatandaşlara destek olmak hem de üyelerimizi korumak mümkün olabilecektir. Örneğin ekmek üretmek yerine fırıncıdan satın alınan ekmeğin ücretsiz dağıtılması, öğrencilere yapılan kırtasiye, kıyafet, ayakkabı gibi yardımlarının ilgili odalar aracılığıyla esnaftan temin edilmesi gibi. Kurulmuş bulunan tesislerin üyelerimize devredilmesi de bir başka önerimizdir.

Şehir merkezlerinde kurulan, trafik kaosuna ve kura