• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Ayvalıklı olmuş portreler sahnede ERKİN USMAN Ayvalıklı olmuş portreler sahnede Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 14.02.2018, 00:00

Ayvalık, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden sanatçı göçüne ev sahipliği yapan doğa harikası bir turistik ilçe...
Dizi çekimlerinin gözbebeği, tarihi Rum evleriyle sokaklarında dolaşmaya doyulmayan, kediler için cennet bir sahil kasabası.
Kuşlar için de bir cennet... İklimi ve doğası, bütün canlıları buraya çekiyor.
Holding sahipleri yazlarını ve özel günlerini burada geçiriyor. Koçlar, Sabancılar, Boynerler, Komililler hep burada...
Filiz Ali'nin yönettiği Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi ise kasabayı taçlandıran bir kültür - sanat adresi. Şeytanın Kahvesi ise, sözcüğün tam anlamıyla bir kıraathane. Yetmez! Aynı zamanda bir müze...

Barbaros Caddesi üzerinde onlarca el sanatları atölyesine rastlıyorsunuz. Ressamı, heykeltraşı, seramikçisi ile zenginleşmiş bir cadde burası.
Türkiye'nin hangi kentinde ya da kasabasında vardır acaba 'Sanat Fabrikası'.
Bu şirin ilçede tiyatro, sinema ve sergilere ev sahipliği yapan bir Ayvalık Sanat Fabrikası var. Yılda bir tiyatro festivali düzenleyen bu merkezin hemen yanında bir de Uygur kardeşlerin yönettiği tiyatro mekanı bulunuyor.
Özetle, Ayvalık bir kültür sanat beldesi.
Salihli'yi çoktan solladı. Upuzun sahilleriyle, değişik türde kuşlarıyla, mavi bayraklı deniziyle, sanat atölyeleri ve Ayvalıklılaşmış sanatçı zenginliğiyle yaşamaya değer bir kasaba.
Ayvalık Belediyesi'nin kültür müdürlüğü bu nedenle çok önem kazanıyor.
Kültür müdürlüğünü yapacak kişi; sanatın farklı alanlarına ilgi duyan ya da o kişilerle sağlıklı ilişkiler kurabilecek yeterlikte biri olmalı. Düşünün ki, bu kasabada şair Gültekin Emre yaşıyor. Prof. Dr. Ressam Bedri Karayağmurlar yaşıyor. Naile Cimit, Bekir Coşkun, Can Aksın, Selçuk Kaltalı, Arif Buz gibi çok sayıda sanatçı yaşıyor. Madrit'ten, Amerika'dan, Almanya'dan göçetmiş Ayvalıklılaşmış yabancıları bile var.

Belediyenin, Orhan Peker adına düzenlenmiş bir sergi salonuna sahip olması bile Ayvalık'ın farkını koyuyor ortaya.
Belediyenin yayın organı Ayda Bir Ayvalık dergisi, büyük bir titizlikle bu kişilere ulaşıyor, onlarla röportaj yaparak tanıtıyor.
Yayın sorumlusu Bülent Şentay'ı bu anlamda kutlamak farz!
Ayvalık'ta yaşayan bir başka portre ise Ali Akdamar. O bir grafiker. Grafikerler Meslek Kuruluşu yöneticiliği yapmış.
22 ödül almış. Assos Vakfı Kurucular Vakfı yöneticiliğinde bulunmuş. 2014 yılından bu yana Sanata Ve Eğitime Destek Derneği Başkanlığı'nı sürdürüyor.
2 kitap şenliği, İnsan Hakları ve Demokrasi haftalarında belgesel film gösterimi ve her ay bir tema veya yönetmen belirleyerek her Cuma günü ücretsiz film gösterileri düzenlemiş. Çok sayıda sergi açmış. Tasarım odaklı işler üretmek ve eğitimler vermek üzere Destek Tasarım Akademisi'ni kurmuş. Ali Akdamar, Ayvalık için bir zenginlik.
Türkiye'de yaşayan kuş popülasyonunun yarısına ev sahipliği yapan Ayvalık doğası, belediyeyle birlikte el ele verecek olursa Ayvalık, uluslararası üne sahip bir 'Sanatçılar Cenneti' olur.
Türkçenin Kraliçesi Feyza Hepçilingirler, Ayvalıklı... Örneğin, sayın başkan Rahmi Gençer, bu ilçede yaşayan bütün sanatçılarla birlikte yeni açılacak bir meydana Feyza Hanım'ın adını verip büstünü dikerek bir yeni başlangıç yapabilir.
Bir sokağa da ünlü ressam Fikret Mualla'nın adını vererek arkasını getirebilir.
İlçede uzun süre olmasa bile resim öğretmenliği yapmış Fikret Mualla için çok değil bu. Ayvalıklı'ya da yakışır hani...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN