• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Askere işsizlik maaşı FARUK ERDEM Askere işsizlik maaşı faruk.erdem@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 14.07.2018, 00:00
Askere gitmek için işten ayrılanlar doğru kodla bildirilirlerse terhisten sonra belli şartlar dahilinde işsizlik maaşı alabilirler. Bunun için süreniz 30 gün unutmayın...

Askerlerin işsizlik maaşı alıp alamayacağı konusunda zaman zaman bilgileri bu köşeden veriyorum.
Bu konuda çok fazla soru gelince konuyu geniş bir şekilde yeniden anlatma ihtiyacımız doğdu. Genel anlamıyla baktığımızda askerlik için işten ayrılanların belli şartlarda işsizlik maaşı alma hakkı var.
İşsizlik maaşı kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılanlara ödeniyor. Bunların son 3 yılda en az 600 gün priminin yatmış olması ve son 120 günde de aralıksız priminin yatması gerekiyor. Ödenen prim gününe göre de 6 ay ile 10 ay arasında asgari ücretin yüzde 40'ı ile yüzde 80'i arasında maaş ödeniyor. İşsiz kalan çalışanların çıkış bildirgelerine yazılan kod işsizlik maaşı için çok önemli. Bu yüzden ayrılırken iş yerinizin bu kodları işsizlik maaşı alacağınız şekilde bildirmesi gerekiyor.

İKİ AYRI DURUM VAR

Askere gidenler için de işsizlik maaşı imkanı bulunuyor.
Ancak askerlik sırasında bu ödenek verilemiyor. Bu yüzden işsizlik maaşı için askerlik dönüşü başvurma şartı bulunuyor.
Bu konuda iki durum söz konusu: Birincisi; Bir çalışan yukarıda belirttiğimiz prim gün sayılarını tamamlayıp işsizlik maaşı alacak şekilde işten çıkartıldığında İŞKUR'a giderek maaş bağlatabilir. Bu çalışan maaş almaktayken askere giderse ödeneği kesiliyor.
Ancak askerlik dönüşü 30 gün içinde tekrar başvurarak kalan ödeneklerini de almaya devam edebilir.
İkincisi; Askerlik için işten çıkanlarla ilgili. İşverenler bir çalışanını işten çıkarttıklarında 10 gün içinde SGK'ya bildirmek zorunda. Bu bildirimde işçinin çıkış sebebi de belli kodlarla ifade ediliyor. Burada işsizlik maaşı alabilecek bir kodun olması gerekiyor. Askerlik için ayrılan çalışanların da bu durumunu belirten kodun işaretlenmiş olması lazım. Bildirgede belirtilen bu kod işsizlik maaşı almayı da sağlıyor.

SÜRELERE DİKKAT EDİN

Burada iki tarih çok önemli.
İşten ayrıldıktan sonra askere gidilen zamana kadar en fazla 90 gün geçmesi gerekiyor.
Daha fazla beklenirse maaş hakkı olmuyor. İkincisi de terhisten sonra en fazla 30 gün içinde başvurma zorunluluğu var. Eğer bu süreyi geçirirseniz alacağınız maaşın süresinden kesiliyor. Tabi sadece bunlar değil, yukarıda da belirttiğimiz gibi 600 gün ve son 120 gün prim ödeme şartlarının da yerine getirilmesi lazım.

ÇİFT MAAŞ İMKANI

Eşim BAĞ-KUR emeklisi iken 03.04.2018 tarihinde vefat etmiştir. SGK müracaatım üzerine % 75 oranında maaş bağlanmıştır. SSK emeklisi babam 01.06.1995 tarihinde vefat etti. Her ikisinden de maaş alma imkanım bulunuyor mu? Elif TOSUN

Şu anda geçerli mevzuata göre kız çocuklarının hem dul hem de yetim maaşı alma imkanı maalesef bulunmuyor.
2008'de çıkartılan 5510 sayılı yasada bu durumdaki hak sahiplerinin iki maaştan yüksek olanı tercih edebilecekleri belirtilmiştir. 2008 öncesindeki vefatlarda farklı sigorta kolları olmak kaydıyla bazı durumlarda çift maaş bağlanma imkanı bulunuyordu. Ancak eşinizin 2008 sonrası vefatı yeni kanuna göre işlem yapılmasını gerektiriyor.

ALO 170'İ ARAYIN

Edirne Uzunköprü'de ikamet ediyorum. Bir inşaat firmasında çalışıyordum. 30 gün sigortam ödeniyordu. Kış aylarında işlerimizin az olmasından dolayı sitenin birinde kalorifer kazanı yaktım. Site benim sigortamı yapmadı. Şu an sigortalardan dolayı dava açabilir miyim? Erdal DEDEOĞLU

Bir çalışanın iki ayrı yerde sigortalı olmasında SGK mevzuatı açısından bir sakınca bulunmuyor. Yani siz hem inşaat firmasında hem de sitede çalışıp sigorta priminiz yatabilir. Ancak diğer işyerinde çalışmak için işvereninizin izni gerekir. Bu izinle diğer işyerinde çalışmışsanız ve sigortanız yapılmamışsa bu hakkınızı arayabilirsiniz. Durumu ALO 170'i arayarak bildirebilir ve hizmet tespiti isteyebilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

1968 doğumluyum. 1984 yılı Ocak ayında ilk kez sigortalı oldum. Toplam 3200 günüm var. Kaç yaşında emekli olurum? Yusuf KARACA
İşe giriş tarihinize göre 25 yıl, 48 yaş ve 5225 prim günü şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartınız ve 48 yaşınız tamamlanmış. Prim gün sayınızın tamamlanması için 2.025 gün daha çalışmanız gerekiyor. 3600 günle emeklilik için ise 60 yaşını beklemeniz gerekir.

2002'de sigortalı olarak çalışmaya başladım. Hiç ara vermeden 16 yıldır çalışıyorum. Emekli olmak için ne yapmam lazım? Süheyla TEKİN
İşe giriş tarihinize göre 58 yaş ve 7 bin gün prim biriktirmeniz lazım. Yaşınızı yazmamışsınız. Bu şartları tamamlayınca emekli olursunuz. 2002 yılından sonra doğumunuz olursa borçlanarak 3 çocuk için 6 yıl (2160 gün) kazanabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN