• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Dağ verdiği sözü tuttu YUNUS KARAKAYA Dağ verdiği sözü tuttu yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 04.04.2018, 00:00

Söz İzmir'e yatırım olunca hükümeti suçlamaktan geri kalmayan CHP'liler aslında şehrin gelişmesinin önündeki en büyük engel. Alsancak Stadı inşaatı yapımı sırasında CHP'li Konak Belediyesi'nin sudan sebeplerle engeller çıkardığını biliyorsunuz. Konak Belediyesi'nin yeni Alsancak Stadı için ruhsat vermemesi üzerine açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "Siz ne yaparsanız yapın biz bu stadı yapacağız. İzmir'in takımları artık kendi evlerinde kendi statlarında maç yapacaklar" demişti.
Ve Hamza Dağ verdiği sözü tuttu ve ruhsat sorununu çözdü.
Dağ, "Önümüze çıkartılan bütün zorluklara rağmen Alsancak Stadı'nın ruhsatı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildi. Hayırlı uğurlu olsun" diyerek sosyal medyadan yapı ruhsatının fotoğrafını paylaştı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, ruhsatla birlikte inşaat çalışmaları devam eden stadyumun görsellerini paylaşarak, "Göztepe'den sonra Altay Alsancak Stadyumu inşaat ruhsatı da tamam. Darısı Karşıyaka Stadı'na" mesajı yayınladı.

TEMELİ DAĞ ATACAK

Sındırgı'da tersten başlayan bir yol hikayesi daha hayat buluyor.
Sındırgı-Akhisar olunun temelleri atılıyor. Yıllar önce projesi tamamlanan, Başbakan Binali Yıldırım'ın tersten geliş hikayesi ile hız kazanan ve geçtiğimiz yıl tek etapta ihaleye çıkarılan yol için bugün saat 14.00'da AK Parti Genel Başkan yardımcısı Hamza Dağ, Balıkesir Milletvekilleri, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirilecek.

ANLAM KAZANDI

İzmirliler için Belkahve'nin önemi büyüktür.
Atatürk'ün İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşundan önce kente baktığı Belkahve Bornova Belediyesi'nin hizmete açtığı Ata Anı Evi Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla sayesinde çok büyük anlam kazandı. Belkahve'de hayata geçirilen Anı Evi yoğun ilgi görüyor.
9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtuluşu öncesi Atatürk'ün kenti seyredip kahve içtiği noktada yer alan Ata Evi'ni ziyaret edenler izletilen filmlerle tarihe yolculuk yaparken, Kurtuluş Savaşı hakkında da bilgi alıyor.
Dönemin ruhu ve izlerini taşıyan Anı Evi'nde Türk Süvari Birlikleri'nin İzmir'e girişi sırasında dikilen Kuvay-i Milliye dönemi Türk Bayrağı, dürbünü, kalpağı ile Türk subay kılıcı, süngüleri, tüfeği, mermiler ve yine Türk askerlerine ait kütüklük ve harita çantası gibi işgal yıllarına ait eserler bulunuyor.
Dönemin ordu donanımlarının karşılaştırılabilmesi amacıyla Yunan askerlerine ait malzemeler de sergileniyor. Ayrıca, İstiklal mücadelesini ve Atatürk'ü anlatan pek çok yazılı eser ve resim ile telgraf yazıları bulunuyor. Ayrıca kitaplığın arkasında bulunan gizli bölümde ise döneme ait kahve fincanları ile gramofon, savaş planları, Sevr Anlaşması'nın ilk haritası, istiklal madalyaları, döneme ait şamdan telefon ve daktilo ile ilk baskı "Nutuk" yer alıyor. Atatürk ile ilgili birçok kitabın da bulunduğu Anı Ata Anı Evi'nde bulunan özel bir sistem de ziyaretçileri mutlu ediyor.
2 koltuktan oluşturulan köşede isteyenler Atatürk ile yan yana oturuyormuş gibi fotoğraf çekilebiliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN