• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Bayrak sevgisi YUNUS KARAKAYA Bayrak sevgisi yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 29.08.2018, 00:00

Türk Milleti olarak söz konusu 'Vatan' ve 'Bayrak' olunca dünya önümüzde duramaz. Türk Milleti'nin 7'den 70'e sahip olduğu en önemli şey vatandır. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış olan bayrak da vatanımın bağımsızlığının sembolüdür.
Milletimizin kalbine kök salmış bu değerlerle birlikte, vatan ve bayrak sevgisi de bu uğurda çok önemli bir yere sahiptir. O bayrak ki, milletimizin canından aziz bildiği istiklal ve hürriyetimizin sembolüdür.
O bayrak ki, uğrunda can vermeyi göze aldığımız bir değerdir.
Rengini şehitlerimizin kanından alan o bayrak, gece gündüz demeden nazlı nazlı süzülerek, vatanımızın semalarını beklemektedir.
Geçtiğimiz günlerde Bozdoğan ziyaretimiz sırasında bir kez daha anladım ki Mustafa Kemal Atatürk, bu vatanı gençlere boşuna emanet etmemiş.
Bozdoğan Belediye Başkanı Tümer Apaydın, bizi Arapapıştı Kanyonu'nun bulunduğu bölgeye götürdü. Hem kanyon hem de başkanın yaptığı çalışmaları dinlemek için bir çay molası verdik Masamıza gelen bir grup genç usulca yanımıza yaklaştı ve Başkan Apaydın'dan bir istekleri olduğunu söyledi. Ne yalan söyleyeyim, gençlerin park veya halı saha isteyeceklerini düşündüm. Gençlerin isteklerini duyunca onları alınlarından öpmek geldi içimden. Yeniceköylü bu gençler, Başkan'dan büyük bir direk ve Türk Bayrağı isteğinde bulundular. Gençlere neden bayrak istiyorsunuz diye sordum elbette o yaşta gençler genelde halı saha veya park vb. istekte bulunurlar. Gençlerin "Kimileri bu vatana, bu bayrağa, bu manevi değerlere ihanet etse de biz şehitlerimizin kanlarından rengini almış şanlı bayrağımızın gölgesinde hayatımızı huzur içerisinde geçirme gayretinden asla ayrılmayacağız" şeklinde verdiği cevap beni oldukça duygulandırdı.
Ha bu arada Başkan Apaydın ne mi yaptı?
Hemen yetkili birimlere talimat verdi ve gençlerin istediği ölçüde bayrak ve direğinin dikilmesi talimatını verdi.

130 YILLIK GELENEK

Demirci'de her yıl Kurban Bayramı'nda düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı geleneksel kukla deve oyunu ve orta oyunları ile köy eğlenceleri devam ediyor. Bayramların geleneği haline gelen kukla deve oyunu 130 yıllık tarihi ile Demirci Rahmanlar Mahallesi'nde yaşatılırken, gece toplanan gelirler ise mahallede yuva kuracak gençler için harcanıyor.
Rahmanlar Mahallesi'nde Kurban Bayramı'nın 2'inci günü akşam namazının ardından meydanda gecenin ilerleyen saatlerine kadar kukla deve ilk önce ev ev gezerek vatandaşlardan mahalle giderleri için para toplarken, mahalle meydanında gençler tarafından komedi orta oyunu ve yarışmalar düzenlendi. Oyuna çevre mahallelerden de çok sayıda vatandaş katıldı. Mahalle Muhtarı Bilal Dönmez, "Atalarımızdan miras kalan bu güzel kültürü yaşatmaya devam ediyoruz. Düzenlenen etkinlikle yaklaşık 10 bin lira para toplandı.
Bu gelir mahallemizde düğün yapacak gençlerin ihtiyaçları için kullanılıyor" dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN