• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C
Kış lastiği zorunluluğu... ZEKERİYA MUTLU Kış lastiği zorunluluğu... zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 30.11.2017, 00:00

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012 yılından bu yana yürürlükte bulunan 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik', ticari araç kullanan tüm üyelerimizi yakından ilgilendirmektedir.
Yönetmelik, yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara, yılın belirli bir döneminde kış lastiği kullanma zorunluluğu getirmektedir.
Ayrıca yapılacak kontrollerde, kış şartlarına uygun olmayan, kış lastiği takılmamış araçların tespit edilmesi halinde, bu araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceği de belirtilmiştir.

KAFALAR KARIŞMASIN

Bugüne kadar, İzmir Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü'ne yazdığı yazılarla, kentimizde ortalama hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmediğine dikkat çekmiş, şehir içinde kış lastiği takma zorunluluğunun bulunmadığını dile getirmiştir.
Bir yanda Bakanlığın halen yürürlükte olan uygulaması ile yazılı ve görsel basında kış lastiği takma zorunluluğunun sık sık işlenmesi, diğer yanda İzmir Valiliği'nin yazısı, ticari araç kullanan üyelerimizin zihinlerinde soru işaretleri uyandırmıştır.
Ayrıca İzmir için geçerli olmayan kurallar, özellikle şehirlerarası çalışan araç sürücülerimizi yanılgıya düşürebilecek ve mağdur durumda kalmalarına neden olabilecek mahiyettedir.
Bu nedenle bugünkü yazımızda yönetmelik ve uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgiler vermenin ve konuya açıklık getirmenin yararlı olacağı görülmektedir.

KARAYOLU EMNİYETİ

Bakanlığın yönetmeliğine göre, 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında, yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.
Burada amaç kış şartlarında karayolu emniyetinin gözetilmesidir.
Araçlarında kış lastiği kullanmayan ticari araç sürücülerine para cezası uygulanacaktır.
Lastiklerinin tehlike yaratması durumuna göre araç trafikten men de edilebilecektir.
Uygulama, taksici, minibüsçü, servisçi ve benzeri yolcu taşıyan ticari araçlar ile kamyoncu, evden eve nakliyatçı, kamyonetçi ve benzeri yük taşıyan ticari araçlar için geçerli olacağından, tüm şoför esnafımızı yakından ilgilendirmektedir.
Yönetmeliğe göre, kış lastiğinin denetimi yetkili Bakanlık personeli, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılmaktadır.

İZMİR'DEKİ DURUM

Bilindiği gibi, Türkiye'nin coğrafi konumu gereği, iller arasında mevsim farklılıkları bulunmaktadır. İklim şartlarından doğacak farklılıkları gidermek adına yayınlanan yönetmeliğe göre;
1- Şehirlerarası ulaşımda kış lastiği zorunluluğu belirlenen zaman dilimi içinde geçerli olacaktır.
2- Şehir içi ulaşımlarda ise hava şartlarına göre zorunluluk kararını ve süresini İl Valiliği verecektir.
İzmir açısından değerlendirirsek, kentimizde ortalama hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşmediği için önceki yıllarda meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda zorunlu kış lastiği takma kararı alınmamıştır.
Bu yıl da Valiliğin kent içinde kış lastiğini zorunlu kılacak bir karar alması beklenmemektedir. Tabii ki, beklenmedik hava şartları karşısında zorunluluğunun İzmir'de de uygulanması ihtimal dahilindedir.
Bu noktada şoför esnafımıza tavsiyem, kayıtlı bulunduğu odalarla irtibatı koparmamaları ve olası mevsimsel değişiklikler karşısında değişme ihtimali bulunan kararları takip etmeleridir.
Öte yandan İzmir'den çıkan ve başka bir ilde biten, iller arası yük ya da yolcu taşımacılığı yapan şoför esnafımızın da kış lastiği takma konusunda dikkatli olması gerekmektedir.
Örneğin İzmir'den Manisa'ya öğrenci ya da işçi taşıyan bir servis sürücüsü, ya da İzmir'den Erzurum'a yük taşıyan bir kamyoncu esnafı, İzmir ili sınırları dışına çıktıktan sonra aracına kış lastiği takma durumunda olacaktır.

GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN