• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
İzmir’in Acem kızları HACER ÖNOĞLU ÜLGER İzmir’in Acem kızları Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 30.09.2018, 00:00

Size bugün 2 kadının hikayesini anlatacağım.
İranlı iki kardeş.
Leyla (46) ve Mehri (38). Yaşamak için dünyadaki en güzel ülkenin Türkiye, en güzel şehrin de İzmir olduğuna karar vermişler.İran'da kuaförlük yapan iki kardeşten önce Leyla karar vermiş İzmir'e gelmeye.
30 yıldır yaptığı mesleği bırakıp, kızını da alarak 3 sene önce yerleşmiş İzmir'e. "İran'da her şeyimiz vardı ama özgürlüğümüz yoktu" diyor. Bu yüzden İran'daki kuaför dükkanını kapatmış, tası tarağı toplayıp gelmiş.
"Mesleğimi çok seviyorum" diyor Leyla.
Kalıcı kaş ve porselen makyaj konusunda uzman. "Kadınların kendilerini daha güzel hissetmelerini sağlamak beni mutlu ediyor. Bu, paradan daha değerli bir şey" diyor. Leyla'nın oğlu da üniversite eğitim için yakında Türkiye'ye gelecekmiş.
Sıra geldi Mehri'ye.
Mehri de 17 yıldır kuaförlük yapıyor. Tebriz'den Tahran'a taşındığında işyeri açmanın o kadar da kolay olmadığını anlıyor. Çünü dediğine göre Tebriz çok pahalı bir şehirmiş ve Tahran kızları Tebriz kızlarından daha süslüymüş.
"Tahran'da işimiz çok zor ve yorucuydu" diyor.
Ablasının ısrarıyla tatil için geldiği Türkiye'yi o da çok beğenmiş. Kısa süreliğine geldiği ülkemizde İzmir dışında, Antalya, Van, İstanbul, Iğdır ve Ağrı'yı da gezme fırsatı bulmuş.
Ve tabii aralarından en çok İzmir'i beğenmiş. O da yakında kızıyla birlikte İzmir'e yerleşiyor.

KEMERALTI GECE DE YAŞIYOR

Çocukluğumuzun Kemeraltı'sını akşamları gezdiniz mi hiç? Arka sokaklardaki dükkanlar kapalı olsa da iç taraftaki mekanlar geç saatlere kadar açık. Bir akşam sizler için gezdim Kemeraltı'nı. Eskiye sadık kalınarak dizayn edilmiş mekanların yanı sıra modern konseptte mekanlar da var. Birkaçına girip yakından inceleme fırsatı buldum. Mesela, Yolo. Tarihi Abacıoğlu Hanı içerisinde hayata geçirilmiş bu mekanın her detayı tarih kokuyor.
İçerisi bir müzeyi andırıyor.
Ayrıca mekanın üst kadında bir galeri var.
Zaman zaman çeşitli sanat eserleri burada sergileniyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN