• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
‘Sıfır Atık’ projesi SEZER ALTAN ‘Sıfır Atık’ projesi Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 30.05.2018, 00:00

Bugün köşemde çocuklarımıza, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla yapılan bir çalışmayı, özel bir projeyi ele aldım;
Sıfır Atık Projesi...
Birinin atığının diğerinin hammaddesi olması prensibi ile işleyen sıfır atık projesinde atıkların ayrı toplanması ve dolayısı ile atılmadan üretime döndürülmesi hedefleniyor. Bu proje ile verimliliğin artması, üretim maliyetlerinin azalması ve doğal kaynakların tükenmesi sorununun önüne geçilmesi planlanıyor.
Çevre koruma bilincinin oluşturulması, hava kirliliğinin belirli bir düzeyde önüne geçilmesi gibi pek çok kazanımın gerçekleşmesi bekleniyor.
Bildiğiniz gibi küresel ısınma, çevreyi tehdit eden sanayileşme ve çarpık yapılaşma konusunda geleceğimiz risk taşıyor. Bunun için bir takım önlemler almamız elzemdir. Oysa hem kurumsal düzeyde hem de bireysel olarak evimizde alacağımız basit birkaç önlemle gelecek kuşaklara çok daha temiz bir dünya bırakmamız mümkün.
Özetle sıfır atık, evimizden çıkardığımız çöpün büyük oranda azaltılmasıdır. Sıfır atık projesini bir yaşam biçimi olarak benimseyip bu bilinci geliştirmek için evimizde ve genel olarak günlük yaşantımızda uygulayacağımız birtakım davranış kalıpları mevcuttur.

EN GENİŞ KATILIM İZMİR'DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sıfır Atık" projesi kapsamında düzenlenen "Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık" konulu seminerin 7. ayağı 11 Mayıs'ta İzmir'de Kaya Termal Otel'de gerçekleşti.
Ülke çapında en yüksek katılımın sağlandığı seminere, üst düzey devlet yetkilileri ve İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, bakanlık yetkilileri, ilimizde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, İzmir iş dünyasının temsilcileri ve vatandaşlar olmak üzere 1300 kişi katıldı.
Yaşanabilir çevre, afetlere hazır, kimlikli ve akıllı şehirler kurma vizyonu ile hareket eden İzmir Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü birçok başarılı projesi ve insan odaklı hızlı hizmet anlayışı ile dikkat çekiyor.
İl Müdürlüğü, doğal çevreyi koruyan, sürdürülebilir çevre ile uyumlu hayat kalitesi yüksek şehirler ve yerleşmeler oluşturmaktadır. Bu konuda planlama, yapım, dönüşüm ve çevre yönetimine ilişkin iş ve işlemleri düzenleyici, denetleyici, katılımcı ve çözüm odaklı bir anlayışla yapmaktadır.
Bütün bu çalışmaların, başarılı projelerin başındaki isim İzmir Çevre Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan.

TAVİZSİZ UYGULAMA

İl Müdürü Selahattin Varan, toplantıda ilklerin şehri olan İzmir'in sıfır atık konusunda da ilki gerçekleştirdiğini, Türkiye'de sıfır atığı uygulayan ilk il müdürlüğü olduğunu ve Türkiye genelinde sıfır atık konusunda en geniş katılımlı toplantının gerçekleştirildiğini söyledi.
Ayrıca, çeşitli sektörlerden pilot olarak belirlenmiş 20 kurum ve kuruluşun model olarak çalışmaya başladığını belirten Varan, müdürlük bünyesinde sıfır atık projesinin tavizsiz olarak uygulandığını ve bu uygulama ile sadece dört aylık süreçte 28 adet ağacın kurtarıldığını, 460 m2 lik orman alanının yok olmasının önlendiğini vurguladı. Varan ayrıca 48 m3 su tasarruf edildiğini, 10.282 kWh enerji geri kazanımı sağlandığını, 333 kg sera gazı salınımının engellendiğini, 9 varil petrolün kullanımı ile 18 m3 depolama alanından tasarruf sağlandığını ve cam atık için % 5 hammadde tasarrufu sağlandığını söyledi. Son söz:
Başarı, içindeki potansiyeli en iyi şekilde işleyip üstün sonuçlara çevirmektir. Büyüklük, kendi hayatından taşıp, dünya ve insanlığa katkıda bulunmaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN