YUNUS KARAKAYA TÜM YAZARLAR
MTV yerine bedelli askerlik
5.10.2017 | Arşiv

MTV yerine bedelli askerlik

yunus.karakaya@yeniasir.com.tr

Bedelli askerlik bekleyen gençlerin gözü Maliye Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı'nda. Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) zammı yapılacağının duyurulmasıyla birlikte bedelli askerlik bekleyen binlerce genç Twitter'da #mtvyerinebedelliaskerlik hashtagi ile bedelli askerlik çağrıları yapıyor. Eğitim, evlilik, iş gibi çeşitli sebeplerden dolayı askerlik yapamayan gençler bedelli askerlik beklentisi içindeler.

PEKİ, BEDELLİ ÇIKACAK MI?

Bu çağrılara hükümet kanadı nasıl cevap verecek bilemiyorum ama belirli yaş sınırı konularak bedelli askerlik konusu düşünülebilir. Sanırım en son bedelli yasasının üzerinden 3 sene geçti. Bedelli askerliğin çıkmasıyla birlikte savunma sanayiine ekonomik anlamda hem büyük bir katkı sağlanmış olur, hem de o gençlerin çalışma hayatlarına devam etmesiyle önemli bir katmadeğer devletin kasasına girmiş olur.

ÖNERİLER

Bedelli askerliğin çıkmasını arzulayan Sinan Saygın isimli okuyucum bazı önerilerde bulunmuş. Bende hem onların sesini duyurmak, hem de hükümetin gençlerin beklentilerine kulak vermesi için paylaşıyorum.
Benim naçizane önerilerim:
1- 2017 yılı içerisinde yaş: 27 bedel:17 Bedelli askerlik yasası çıkarılarak, bütün mağduriyetler giderilmeli. Böyle olursa en az 5 sene bu konu gündeme gelmez. Bu arada da profesyonel orduya geçilebilir.
2- Yedek subay olarak askerlik yapmak isteyen herkes uzun dönem yapabilmeli. Çünkü oradan gelecek para ile ailesine bakabilir askerdeyken.
3- Bakaya kaldığı için kesilen idari para cezaları askere gitsek bile iptal olmuyor.
Ancak bedelli çıkınca affa uğruyor. Bu durumda farkında olmadan veya bilerek bakaya kalmış insanlar yüksek para cezalarını ödemek veya askere gitmek yerine bedelli askerlik bekliyor. Askere gitmek isteyenlerin idari para cezaları iptal olmalı.
Böyle olursa bedelli beklemek yerine askerlik tercih edilir. Siz olsanız hem para cezası ödeyip hem askere gider misiniz?
Yoksa bedelli askerlik mi beklersiniz?
4- Ayrıca bedelli askerlikten yararlananlara 1.5 yıl içerisinde olmak koşulu ile diledikleri zaman 25-35 gün temel silah eğitimi verilmeli.
Böylece toplumsal tepkiler de minimuma inmiş olur. Ve herkes o şerefli üniformayı giymiş olur.
5- Bu işi ertelemenin de faydası yok çünkü toplumda beklenti oluştu. En azından 2017'de çıkarsa yararlanan yararlanacak. Yaşı tutmayan ise beklemek yerine askere gidecek. Sizlere güveniyoruz.
Sizlerden ricamız bu konuda 2017 içerisinde adım atmanızdır, lütfen gençlerin yanında olunuz.
Bedelli askerliğe karşıyım demek mağduriyeti gidermez. O zaman dövizli askerlik de yanlış, kısa-uzun dönem askerlik ayrımı da yanlış.
Bunun sonu yok."

Ülkücü işçilerden hazırız mesajı

Ülkücü İşçiler Derneği Kocaeli İl Başkanı Okan Ertorun, "MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yapmış olduğu Kerkük, Musul ve tüm Türkmen kardeşlerimize destek için 5000 gönüllü ülkücünün hazır olduğu açıklaması ülkücü hareketin bir mensubu olarak bizleri mutlu etmiştir. Çünkü bizler Türkmen kardeşlerimize destek için her zaman canımızla kanımızla mücadele vermek için can atıyoruz" dedi.
Ertorun, "Ülkücü İşçiler Derneği Kocaeli İl Teşkilatı olarak bu uğurda bize düşeni, ülkemizin ve devletimizin dirliği, milletimizin ve Türk dünyasının birliği için görev addediyor, her zamanki gibi bölge başkanım Bayram Alan, genel başkanım Hakan Kandemir ve liderimiz Devlet Bahçeli'nin emrinde yüce Türk Milleti'ne hizmet etmeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

teşekkürler teşekkürler

bedelli istemek askerden kaçmak değildir. işinden düzeninden olmak istemeyenlerin, kredilerle iş kuranların, bakmakla yükümlü olduğu ailesini bırakamayacak durumda olanların olmazsa olmazıdır. sesimizi duyurmak adına bu yazıyı kaleme aldığınız için çok teşekkür ederiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.10.2017 01:19
selman selman

bedelli şart artık çıkmalı mağduruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.10.2017 16:45
kaya kaya

Adam 30 yaşında işinde uzmanlaşmış.nişanlı veya evli.bu adamı askere alsan.ne kadar verimli olabilir ki 20 yaşındaki diğer askerlerle aynı eğitimi göremez.dolayısı ile geri hizmete alacaksınız ve gereksiz yere bir sürü masraf edeceksiniz..hem işinden olacak evliyse onun askere gitmesi sonucu kalanlar sıkıntı çekecek.döndüğünde işsiz kalacak vs vs..oysa her birinden alacağınız 18-20 bin TL hem TSK ya bir gelir sağlayacak hem de insanlar mağdur olmayacak.yetkililerin ekonomik sıkıntı içindeki ülkemize katma değer sağlayacak bedelli projesini yeniden değerlendirmeye almaları nereden bakarsak bakalım ülkemiz lehine olacaktır....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.10.2017 23:43
Anne Anne

Helal sana ya oğlum çıksın şu bedelli rahat edelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.10.2017 21:44
ersin ersin

MTV ÖTV vergileriyle milleti boğacağınıza çıkarın bedelli askerliği işte. Paraysa para... Milleti sıkboğaz etmekten vazgeçin artık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.10.2017 00:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.