• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C
Vicdanınız rahat mı? YUNUS KARAKAYA Vicdanınız rahat mı? yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 03.10.2017, 00:00

26.09.2017 günü saat 19.54'te İzmir Üçkuyular'dan Halkapınar'a hareket etmesi gereken 12 hat numaralı otobüs ne kadar bekledi. Niye bekledi.
Böyle bir soru sorma hakkımız olmadığını biliyorum ama sizin cevap verme zorunluluğunuz olduğunu da çok iyi biliyorum.
Kucağında bebeği ile dakikalarca kuyrukta bekleyen kadının suçu ne?
Bilemezsiniz tabi. Altınızda son model makam araçları ile milletin malı ile market ihtiyacınızı giderip devletin lojmanında istirahate çekilirken esas millet sizlere dua etmekte idi.
Duanın içeriğini eminim biliyorsunuzdur.
Rabbim tüm insanların duasını kabul eylesin.
Umarım vicdanlarınız rahattır. Çocuklarınız rahat rahat okuluna gidiyordur.
Makam arabası bence rahattır.
Elimde delilleri mevcut. Makam aracı ile market ihtiyacı gideren çocuğunu okula götüren muhteremler.
Size de adalet lazım mı, yoksa siz mi adaletsizsiniz?

BEN YAZMAKTAN BIKTIM SİZ...

Biz bunları anlatmaktan, yazıp çizmekten bıktık ama siz istikrarı hiç bozmadınız.
Aynen devam. Bunca yıl içinde ulaşım konusunda tek somut adım atmadınız tebrik ederim. Son model araç gereçlere sahip olmamanıza rağmen bunları verimli kullanacak ya da maksimum yarar sağlayacak akıl ve yeteneğe sahip değil miyiz yoksa?
İlgili konularda merkezi hükümeti eleştirip, kendinizin yapmamış olması tartışılır mı bilmiyorum. Ama ulaşım konusunda eksik ve sorumsuz bir koordine anlayışı olduğu kesin ve kati gözlemimdir.
Uzun kuyrukları yok edin artık. Bunu nasıl yakıştırıyorsunuz İzmir ve halkına.
Hani çağdaşlık? Hani birlikte yönetim? Hani sosyal belediye ve belediyecilik?
Yazıma bir örnekle başladım. Yaşadım ve gördüm. Vicdanlarınızda bir küçük hareket başlangıcı yapmak istedim. Umarım başarılı olurum. Duyun artık duyun ağalar beyler. Bu halkın sesi. Biz görevimizi yapıp duyurmak adına elimizden geleni yapıyoruz.
Ama şimdi duymazdan geldiğiniz bu sesler günün birinde kulağınızı sağır edebilir dikkat edin derim. Kabul edin arkadaş ulaşım biriminiz sınıfta kaldı.
Sahadaki görevlileriniz ise yetkililerin makam aracından inmiyor, hareket memurlarınızda içerden dışarı çıkmıyor ya da saklanıyor. Buna da şahidim. Herkesin fikri "10 dönüm bostan yan gel Osman" mantığı üzerine işliyor. Sonuç odaklı ya da çözüm odaklı hiç bir atılım yok. Ama bunu yapacak insanlar olduğunu da çok iyi biliyorum. Birilerinin egosu yüzünden kenarda köşede ilgisiz işlerde görevlendirildiği konusunda da kesin duyumlarım mevcuttur. Zaman zaman yazılarıma taşıyacağım.
Unutmayın. Devletin dini adalettir.
Fındık fıstıkla adalet arama gafletine düşmeyin. Asli görevinize dönün. Biz de adalet görelim.

O ARAÇLAR NE AMAÇLA KULLANILIYOR

Sürekli kiralık makam araçları konusunda beyanatlarda bulunan vekiller son günlerde çok gündem oluşturmaya, kulis yapmaya başladılar. Sayın vekillerimiz.
İzmir Büyükşehir'de ve birçok ilçe belediyesinde de kiralık araç saltanatı olduğunu hatırlatırım. Nasıl kullanıldığını ve araç sahiplerinin kimler olduğunu tahminim siz benden daha iyi biliyorsunuz. Lakin araçların hangi amaçlarda ve nasıl kullanıldığı konusunda inanın ki benimde bir fikrim yok. Araştırıp bana da bilgi verirseniz, birlikte kamuoyunu aydınlatmış oluruz.
En azından otobüslerin toplu taşımada ne kadar verimsiz kullanıldığı konusunda bir fikir sahibi olduğumu rahatlıkla söylemeyi görev addederim. Makam araçları ve kiralık araçların da vekillerimizin merceğinde olması bizleri çok çok mutlu eder, sevindirir.
Bu yazımı asla bir eleştiri olarak görmeyin.
Keza size yolu gösterdim. İster görürsünüz ister görmezsiniz. Takdir sizin. Ama inancım şu ki, Aziz Başkan gereğini yapacaktır.
Saygılar sunarım.

GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN