• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
ESHOT’u zarara uğratanlar kimler? YUNUS KARAKAYA ESHOT’u zarara uğratanlar kimler? yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 11.11.2017, 00:00

Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bir beyanatında toplu taşıma görevini yürüten ESHOT'un yıllık 300 milyon TL'ye varan zarar ettiğini ve bu zararın sübvanse edildiğini dile getirdi.
Amme hizmeti yapan bir kurum zarar edebilir tabi ki. Ama hiçbir hizmetini göremediğimiz bir kurumun böyle uçuk bir zararının olması beni acayip düşündürdü. Bir takım veriler topladım kafamda hesaplar yaptım. Bu rakamları bulamadım ve daha derin araştırma yaptım. Verilmeyen ya da verilemeyen ulaşım hizmetinde bu kadar kamu kaynağının hovardaca harcamalara dayandığını öğrendim.
Maaşını devletin ödediği, oturacak evini bile devletin verdiği, bürokrat tayin ettiğiniz kurumun yöneticisine 3 çaycı, 2 sekreter, 3 şoför, sayısını net bilemediğimiz makam aracı ve makam görevlisi ile donanım yaparsanız kurum tatbiki zarar eder.
3 yardımcı, hepsine ayrı ayrı makam aracı, sekreter, kat görevlisi, lojman gibi imkanları sunarsanız kurum zarar eder.
Belediye şirketlerinden temin ettiğiniz sekreterlerinize sınırsız mesai, araç ve şoför tayin ederseniz kurum zarar eder. Şube müdürü servislerle işine gelip giderken sekreterin makam aracı ve şoförünün olması ne anlama gelir bilmiyorum. Bu konuda kamuoyunu aydınlatırsanız seviniriz.
Belediye şirketlerinin hurda araç gereçlerini ESHOT ve İZSU gibi kamu kurumlarına aktarıp, yüklü miktarda masraf ve işçilikle toparlayıp çevre belediyelere hibe ederseniz kurum zarar eder.
1 milyon TL'ye bir yazılım satın alıp ve şu anda bile hala kullanmazsanız kurumun 1 milyonu çöpe atılmış olur ve zarar yazar.
Yazılımın satın alma boyutundaki küçük hikayeyi de daha sonra kaleme alacağım.

MAKAM ARAÇLARI

Makam araçları konusundaki emsalsiz savurganlıkta zararın bir hücresini oluşturmaktadır.
Urla Özbek Köyü'nden makam aracı ile gelip giden memurunuzun olduğunu da biliyoruz.
Tamir ve bakımda kullandığınız malzemeleri nasıl temin ettiğiniz ve kullandığınız konusunda kesin bir itham ya da görüşüm olmamasına rağmen, verimli kullanmadığınız kanaatini taşıyorum. Çünkü ciddi anlamda yönetim ve organizasyon zaafı var.
İZSU'daki kiralık makam araçlarının nasıl ve nerede kullanıldığını duymak istemezsiniz.
Denetim altına almanızı tavsiye ederim.
4 yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen insanlar hala ulaşım kartı satın alamıyor.
Parasıyla toplu taşıma hizmeti alamıyor. Siz hangi hizmeti veripte bu kadar zarar ediyorsunuz anlamadım. Şu parasına gelince de, dünyanın en pahalı suyunu satmaktasınız. Belediye hizmetlerini ücretsiz almak mümkün mü? Bu kadar para verip hizmet alırken o kadar zararın da cebimizden, milli servetimizden bir o kadar daha paramızın çıkması akıl tutulması yaratmaktadır. Açıkçası zarar etmek yerine, zarar ettirilme tanımı dahi doğru anlatım olacaktır.

ZARAR BİTTİ Mİ?

Çalışanın ulaşım kartı iptal oldu. Çay ocağı kapatıldı. 100 gün eylemden sonra kazanılan yemeği iptal oldu. Zarar bitti mi..? Beyler bayanlar yarın öbür gün konforunu sürdüğünüz, eşinizi çocuğunuzu işe, okula götürdüğünüz, torunlarınızı hastaneye götürdüğünüz siyah plakalı araçlar olamayacak, olmayacak. Kendinizi rahat ettirmek için kullandığınız saltanat çocuklarınızı rahatsız edecek. Düşündünüz mü..?
Tabiki zarar edersiniz. Çünkü rüzgar hep aynı yönde esmez. Doğru yöne estiğinden daha fazla, daha şiddetli ters yöne esebilir. Ters yöne esince tercih şansınız olmaz.. Tabi ki zarar edersiniz.
Çünkü zarar ettirdiniz..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN