• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C
İlle de Bir İş Olsun ile ilgili şok iddialar YUNUS KARAKAYA İlle de Bir İş Olsun ile ilgili şok iddialar yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 11.01.2018, 00:00

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (İZROMDER) Çalışma Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı desteği kapsamında yürüttüğü, "İlle de Bir İş Olsun" Projesiyle ilgili şok iddialar dolaşıyor ortalıkta.
Kasım ayında evrakları teslim edilmesi gereken dosyaların Çalışma Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'na ulaşmadığı için İZMİR Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (İZROMDER) yönetimini sıkıntılı günler beklediği öne sürüldü.
Derneğin Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığından paraları almasına rağmen, proje yazılım uzmanlarına bile hala ödeme yapmadığı gibi vaatlerini de yerine getirmediği iddia edildi.

AKTAŞ'A HAKARET ETMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde AA Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Aktaş'a sosyal medya üzerinden "Büyük hırsız sizsiniz hamuduyla götürüyorsunuz Mustafa Aktaş efendi" şeklinde paylaşım yapan Abdullah Cıstır'ın başkanlığını yaptığı İZROMDER, dosya ve evrakları Kasım ayında teslim etmesine rağmen yükümlülüğünü yerine getirmediği için aldığı parayı geri ödeme durumuyla karşı karşıya.

ŞOK İDDİALAR VE SORULAR

Bütçe'de olmamasına rağmen işbirliği yaptığının kursa fazladan 12.000 TL ödeme yapıldı mı?
100 Kursiyerin borcunu ödediği bildirilmesine rağmen 65 kursiyerin sınav harcının yatırıldığı iddiaları doğru mu?
Eğer doğruysa 35 kursiyerin harcı neden yatırılmadı?
Sınav harcı kişi başı 80 TL olmasına rağmen kişi başı 120 TL ödendiği doğru mu?
Harç 80 TL olmasına rağmen neden kişi başı 120 TL firmanın hesabına aktarıldı? Aradaki 40 TL'lik fark ne için harcandı?
12.000 TL Mayıs ayında firma hesabına gönderilmesine rağmen neden Temmuz ayında fatura kesildi? Faturayı görmeden ödeme yapmak hangi akla mantığa sığar?
Daha sonra fatura neden iptal edilmiş onu da anlayamadım. Kurs firmasının sahibinin 12.000 TL'nin kendi hesabına geçtikten sonra aynı gün içerisinde Abdullah Cıstır'a elden geri verdiği iddiaları gerçek mi?
Eğer sınav harcı olarak yatırılan parayı Abdullah Cıstır geri aldığı iddiası doğruysa sınav harcını kim yatırdı?
Projedeki bir çalışanın 1040 Avro, diğerinin ise 1125 Avroluk alacaklarını alamadıkları için noterden çektikleri ihtarnameler hakkında ne gibi işlem yaptınız?

NİÇİN İŞLEM YAPILMADI?

Bir sorumda Çalışma Bakanlığı AB Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'na.
Bu projenin bir çok mağduru olmasına ve sözleşme de dosyanın, faturalar vb. ile birlikte Kasım 2017 sonuna kadar teslim edilmesi gerekirken, akit yerine getirilmediğine göre neden işlem yapılmadı.
Sözleşmeyi feshetmeye ve ödenen tutarlarının iadesi isteme hakkını neden kullanmıyorsunuz?

ANLI'DAN OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ

Başarılı gazeteciler ve programcılığının yanısıra hayata geçirdiği sosyal projeleriyle da takdir ettiği Müge Anlı yine yaptı yapacağını.
Müge Anlı ve ekibi bu sefer okuma yazma seferberliği başlatı.Okuma yazma seferberliği deyince annem aklıma geliyor.
Anne sorduğum,hayattaki en büyük pişmanlığın nedir diye sorduğumda"Okuma yazma öğrenmemek" demişti. İşte onun için Müge Anlı ve ekibinin başlattığı bu okuma yazma seferberliği benim için çok önemli. Ülkenin kanayan yarası olan bir konuyu daha çözüme kavuşturmak için elini taşın altına koyan Müge Anlı ve ekibini canı gönülden tebrik ediyorum. Herkesi bu projeye destek olmaya davet ediyorum.

GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN