• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Esnafa sahip çıkmak gerek YUNUS KARAKAYA Esnafa sahip çıkmak gerek yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 17.04.2018, 00:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti özellikle küçük esnafın ayakta kalması için çeşitli imkanlar meydana getirirken, yerel idarecilerin de aynı anlayışta olması düşüncesindeyim.
Geçtiğimiz günlerde Foça Emniyet Müdürlüğü ekipleri, esnafa "Hanutçuluk"yaptıkları iddiasıyla ceza yağdırmış. Ortada bazı yanlış anlamalar olduğu düşüncesindeyim. Birincisi yıllardır Foça'ya gidip gelirim hiç esnafın, ilçeye gelen ne yerli ne yabancı turiste zorla bir şey satmaya çalıştığını görmedim. Son derece kibar olarak nitelendirebileceğim Foça esnafı hakkında "Hanutçu" tabirinin kullanılarak ceza yazılarak dükkanlarının kapatılmasına çok şaşırdım.
Zaten kış boyunca sinek avlayan, havaların ısınmasıyla birlikte iş yapacak olan Foça esnafına reva görülen bu cezalara bir anlam veremedim.
Dikkat çekmek istediğim bir nokta ise 2019 seçimlerinin çok konuşulduğu bir dönemde uyarı yapılmadan verilen bu tür cezalar, Hükümetin esnafın desteklenmesine yönelik olarak hazırladığı projeleri hançerlemek değilse nedir. Bu muhalefetin ekmeğine yağ sürmek değilse nedir?
Bir sözüm de AK Parti'nin yeni Foça İlçe Başkanı İrfan Çalışkan ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'a:
"Başkan sessiz kalma, esnafına sahip çık. Gerekli mercilere Foça esnafının yanlış yapmayacağını iyi anlat."

BİÇER'İN ŞANSI

Gökhan Demirağ'ın yanlışları yüzünden Foça'da her geçen gün oy kaybeden CHP'nin 2019 seçimlerinde eski ilçe başkanı Günal Biçer'i sahaya sürmeye hazırlandığı öne sürüldü.
Belediye başkan aday adaylığına ışık yakan Günal Biçer, ilçe başkanlığı yaptığı dönemde alanda birlikte çalıştığı kadınlarla geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek adeta gövde gösterisi yaptı.

NEFES VARSA UMUT VARDIR!

Yakalandığı ALS-MNH hastalığı ile yıllardır mücadele veren göz doktoru Alper Kaya'nın, örnek aldığı ünlü İngiliz astrofizikçisi Hawking gibi baş hareketleriyle kullandığı bilgisayar ile hastalara umut verdiğini çıkan haberlerde okumuşsunuzdur. Kendisi gibi ALS-MNH ile mücadele eden insanlara umut olmayı sürdüren Alpar Kaya bu sefer farklı bir etkinliğe imza atacak.
Hüsnü Öncü ile klasik gitar eğitimine başlayan ve zaman içerisinde Özgür Kilit, Düş Gezginleri, Grup Merdiven, Alaşım ve Yeni Türkü ile ortak çalışmalarda yer alan Dr. Alper Kaya, kendisine 28 yıl önce kendisine konulan "Motor Nöron Hastalığı" teşhisine rağmen müzik tutkusunu sürdürüyor. Eye Harp müzik tekniğinin dünyaca ünlü yorumcusu olan Kaya'ya, genç piyanist Cengiz İnal eşlik ediyor.
Alper Kaya, 30 Nisan günü İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde "Nefes Varsa Umut Vardır" dinletisi ile hem ALS'ye dikkat çekecek hem de kendisi gibi aynı rahatsızlığı yaşayanlara umut olacak. Etkinliğin saat 18.30 başlayacağının da altını çizmek isterim.

ALPER KAYA KİMDİR?

1961 yılında Van'da dünyaya gelen, 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Dr. Alper Kaya, 1993 yılında "Göz Hastalıkları Uzmanı" ünvanını aldı. 1994-2004 yılları arasında Urla Devlet Hastanesi'nde çalıştı.
1990 yılında Motor Nöron Hastalığı teşhisi alan Kaya, 2004 yılından bu yana solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürüyor. Özel bir donanım ve yazılım ile bilgisayar kullanıyor, yazı yazıyor.
Ventilatör yardımı ile konuşabiliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN