• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Kültürümüzü yaşattılar YUNUS KARAKAYA Kültürümüzü yaşattılar yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 14.05.2018, 00:00

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından, geleneksel sporların tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen Etnospor Kültür Festivali büyük ilgi gördü. Unutulmaya, bir diğer deyişle unutturulmaya çalışılan kültürümüzü diri ve canlı tutma çabalarından dolayı Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

ETNOSPOR NEDİR?

Öncelikle sizlere Etnospor hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Etnospor, spor dallarının giderek kurumsallaştığı, sportif başarının bir gösterge olduğu çağımızda yüzyıllardır çeşitli kültürler tarafından icra edilen birbirinden zengin oyunlar/sporlar için yapılan genel bir tanımdır. Etnospor bu geleneklerin unutulmaması, yeniden üretilmesi ve tekrar dünya sahnesine çıkarılması amacıyla pek çok yerel kimliği içinde barındırmaktadır.
Aba Güreşi, Aşık Oyunları, Atlı Cirit, Atlı Okçuluk, Kökbörü, Kuşak Güreşi, Mangala, Mas Güreşi, Şalvar Güreşi, Yağlı Güreş ve Yaya Okçuluğu, bu kapsamda yer alan spor dalları arasında yer almaktadır.
Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, "Geleneksel sporların popülerleştirilmesi ve tanıtılması çalışmalarımızla şunu bütün dünyaya haykırmak ve anlatmak istiyoruz; kültürlerin kültürlere üstünlüğü diye bir şeyden söz edilemez" dedi. Erdoğan, "Yaklaşık 200 yıldır kapitalist bir paradigma üzerine kurulan dünyanın siyasi düzeninin, içinde bulunduğumuz yıllarda git gide gerildiğini, çatışmalara elverişli bir hal aldığını görmekteyiz.
Bölgesel çatışmaların çeşitli örgütler üzerinden gerçekleştiği, bunun neticesinde zulümlerin ve mağduriyetlerin arttığı, şehirlerin tahrip olduğu, kültürlerin yok olduğu bir dönem yaşıyoruz" diye konuştu.

MİTİNG GİBİ AÇILIŞ

TÜRKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı) İzmir Şube Başkanlığı'nın yeni hizmet binası büyük bir coşku ve kalabalık eşliğinde hizmete girdi.
Açılışa MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş, Ülkü Ocakları İl Başkanı Ömür Raşit Tayfur, Türkav Başkanı Birol Demirci, yardımcısı Koray Kopan, MHP İlçe Başkanları, 27. Dönem MHP Milletvekili Aday Adayları ve vakfın üyeleri ve yöneticileri katıldı.
MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş, "Başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş'in talimatlarıyla 1989 yılında kurulan ve Türk milliyetçisi kamu çalışanlarına emanet edilen TÜRKAV'a zor şartlarda görev yapan kamudaki Milliyetçi-Ülkücü kadrolara böyle bir hizmet binası kazandırdıkları için başta Kamu Çalışanları İzmir İl Başkanı Birol Demirci olmak üzere tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürler ederim" dedi.
Ayrıca Türkiye Kamu-Sen'den istifa ederek farklı partilerden Milletvekili aday adayı olanlara göndermede bulunan Karataş, "Türk Kamu-Sen Ülkücü- Türk milliyetçilerinin, kamu çalışanlarımızın alın teri, rızkı ile kurulan bu günlere büyük mücadelelerle getirilen, güçlü ve Türk milliyetçisi olan bir sendikadır.
Yıllarca bu sendikada görev yapan, buradan aldığı güç ile istifa ederek farklı siyasi partilerden ipsiz, sapsız düşüncelerle aday olanlara sesleniyorum. Büyük bir aile olarak bu inşalardan oy devşirmeye kalkmayın, bu insanların emeğini kendi gücünüz gibi göstermeye kalkmayın. Bu işin bedeli ağır olur, hiçbiriniz altından kalkamazsınız" dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN