• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Büyük hedeflere gençlerle ulaşılır YUNUS KARAKAYA Büyük hedeflere gençlerle ulaşılır yunus.karakaya@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 17.05.2018, 00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, "Biz her şeyi gençliğe bırakacağız...
Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir" sözleriyle gençliğe verdiği önemi anlatmıştır.
AK Parti, gençliğe verilen önemi sözde değil özde hayata geçirmek için, önce seçme yaşını, ardından da seçilme yaşını 18'e düşürdü.
AK Parti Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen Genel Merkez Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada gençliğe verdikleri önemi bir kez daha dile getirmişti.
Erdoğan, başbakan olduktan sonra ilk işlerinin, anayasa değişikliğiyle gençlerin seçilme yaşını önce 30'dan 25'e düşürmek olduğunu, bununla da kalmayarak 16 Nisan halk oylamasında gençlerin seçilme yaşını, seçme yaşıyla eşitleyip 18'e indirdiklerini anımsattı.
Erdoğan, "Gençlerimize inandığımız, güvendiğimiz için seçme ve seçilme yaşını 18'e indirdik. Seçme hakkına sahip olan bir gencin seçilme yeterliliğinin de bulunduğuna inandık ve adım attık. Türkiye'de gençlere bizim kadar güvenen, bizim kadar itimat eden bir başka parti yoktur" şeklinde konuştu.

İNCE, GENÇLERE KARŞI

Bugünlerde gençlerden oy isteme derdinde olan CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, yeni anayasa değişikliği paketinde seçilme yaşının 18'e düşürülmesiyle ilgili olarak yaptığı konuşmalarda, Atatürk'ün emanet ettiği gençlere güvenmediğini sürekli dile getirdiğini hatırlatmak istiyorum.
İnce, o günlerde "18 yaşında mebus olacak, 18 bin TL de maaş alacak. Elinizi vicdanınıza koyun, 18 yaşındaki genç lise son sınıf öğrencisidir. Ağır vasıta kullanma, otobüs kullanma hakkı yok" diye de konuştuğunun özellikle altını çizmek istiyorum.

TÜRKİYE'Yİ GENÇLER İNŞA EDECEK

Geçtiğimiz günlerde genç bir arkadaş ziyaretime geldi. Adının Mert Memiş olduğunu öğrendiğim genç, polis emeklisi bir babanın evladı. Çayımızı yudumlarken, 19 yaşında olan bu evladımızın AK Parti İzmir'den Milletvekili aday adayı olduğunu öğrendim. Türk gençliğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok şey borçlu olduğunu söyleyen Mert kardeşim, "Cumhurbaşkanımız ilk olarak yıllardan beri değişmeyen 30 olan seçilme yaşını 25'e, akabinde gençlerin daha çok temsil edilmesi için 18'e indirmiştir. Beraber yol yürümekten onur ve gurur duyduğum yol arkadaşlarım kimi okul harçlığından ayırıp, kimi hafta sonu garsonluk ve komilik yaparak aldığı yevmiyeyi aralarında toplayarak, aday adaylığı başvurusunu yapmam için destek sağlayıp beni teşvik etmişlerdir. Bu ülkenin geleceğini işte bu genç kardeşlerimizle birlikte inşa edeceğiz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak olan gençlerdir. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri ve yeni Türkiye, güçlü Türkiye'yi biz gençler inşa edeceğiz. Gençlerin siyasete aktif katılımları ve kendilerini temsil etmeleri ile sağlayacağı katkı inanılmaz boyutlara ulaşacaktır" dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN