• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
15 Temmuz kaçakları ERHAN GÜLENÇ 15 Temmuz kaçakları erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 16.07.2019, 00:00

Türkiye, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde yine tek yürek oldu. Dünyaya, Türk Milleti'nin asla diz çökmeyeceği mesajı verildi. Birçok şirket ve kuruluş da gerek etkinlikler düzenleyerek, gerekse de ilan ve reklam vererek milletin bu coşkusuna ortak oldu. Gazeteler dün bu şirket ve kuruluşların ilanlarıyla doluydu.

BÜYÜK KURULUŞLAR NEREDE?

Açıkçası gazetelerin ilavelerini incelerken bir nokta dikkatimi çekti. Gazetelere ilan vererek 15 Temmuz coşkusuna ortak olan kuruluş ve şirketler arasında Koç, Sabancı, Eczacıbaşı, Boyner gibi anlı şanlı birçok holdingi göremedim. Yine her yıl bu ülkede milyarlarca lira kar eden anlı şanlı birçok büyük özel banka da ortada yoktu. Tabi ki, ilan vermek bir zorunluluk değil ancak bu kuruluşların en azından kendi internet sitelerinde 15 Temmuz'la ilgili bir mesaj vermesi gerekmez miydi?
Maalesef bunu yapmaktan bile kaçındılar.

BARİ SİTENİZE KOYSAYDINIZ

Aynı şekilde gazetelerde Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) ile Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) gibi İzmir iş dünyasını temsil eden kuruluşların da böyle bir ilanı yoktu. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Başkanı Mahmut Özgener, EGİAD Başkanı Mustafa Aslan yaptıkları açıklamalarla 15 Temmuz'u kınadılar. Ayrıca EBSO ve İZTO internet sitelerinde de 15 Temmuz'la ilgili mesajlar yer aldı. Dediğim gibi ilan bir zorunluluk değil ama İTB ve ESİAD'ın en azından kendi internet siteleri üzerinden bile bir 15 Temmuz mesajı paylaştığını göremedik. O gün asker kılığına girmiş FETÖ'cü hainler darbe girişiminde başarılı olsaydı ortaya çıkacak felaketin bedelini millet olarak hep birlikte ödeyecektik.
Bu felaketi yaşayacaklar arasında 15 Temmuz'da sessizliğe bürünenler de yer alacaktı. Bu unutulmasın...

GÖKÇE GELDİ ANKARALILAR COŞTU

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe'nin 2014'te başkentten gelip İzmir'de işbaşı yapmasından sonra Ankaralı bazı firmalara adeta sihirli bir değnek dokundu. Bu Ankaralı firmalar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden çok büyük ihale ve işler almaya başladı.
Bu firmalar arasında en dikkat çekenlerden biri de bugün gazetemizin ilk sayfasında da haberine yer verdiğimiz CHP'nin Ankara İl eski Başkan Yardımcısı Özgür Aktepe'ye ait Agra Kent Hizmetleri A.Ş...
Ne tesadüf ki Aktepe, İzmir'de yatırım yapmayı, Gökçe'nin Büyükşehir Belediyesi'nde göreve başlamasının ardından akıl etmiş ve 2015 yılında kente gelerek Agra'yı kurmuş. Ondan sonra da Büyükşehir'in amiral gemisi İZBETON'dan art arda iş almaya başlamış. En son yine Ankaralı bir firma olan Gülermak'ın ana yüklenici olduğu Üçkuyular-Narlıdere Metro İnşaatı'nda da alt yüklenici olarak görev üstlenmiş. Büyükşehir'den aldığı işleri görünce Aktepe'nin İzmir'e yatırım kararı alarak ortaya koyduğu 'müthiş öngörüyü' takdir etmemek mümkün değil!
Bakalım İzmir Büyükşehir Belediyesi ihalelerinde Ankaralı firmaların ağırlığı önümüzdeki dönemde de sürecek mi?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA